U Galeriji Fotokluba Zagreb, Ilica 29/3, 11. studenog 2008. u 19 sati, otvorena je izložba fotografija članova Fotokluba Zagreb pod nazivom – Najkolekcija 2008. Izložba je otvorena do 28. studenog, a može se pogledati svakog radnog dana od 9 do 16 sati i utorkom od 19 do 21 sat. Ulaz je slobodan.
Najkolekcija jedna je od četiriju tradicionalnih žiriranih izložbi fotografija članova Fotokluba Zagreb koja se organizira već šestu godinu uzastopce. Klupske žirirane izložbe fotografije su poseban projekti Fotokluba Zagreb koje, osim ove izložbe, uključuje i one naslovljene Živjela fotografija u danima karnevala, zatim tematska izložba Zagreb i Zagrepčani koju priređuje u lipnju u sklopu obilježavanja Dana grada Zagreba i napokon Najfotografija kao završna izložbena priredba u vrijeme božićnih i novogodišnjih blagdana.
Nazor
Na ovogodišnji natječaj Najkolecija 2008, svojim fotografskim radovima odazvalo se 38 autora u konkurenciji i jedna autorica izvan konkurencije, s ukupno 63 kolekcije, odnosno 189 fotografija.
Od prispjelih radova, tročlana prosudbena komisija odabrala je za izlaganje 20 kolekcija sa 60 fotografija dvadesetero autora. Za najbolje kolekcije dodijeljena je jedna prva, dvije druge i tri treće nagrade te jedna pohvala i to:
Prva nagrada: Dijana NAZOR: Pariška sviračica I.; Pariška sviračica II.; Pariška sviračica III.
Druge nagrade: Silvija BUKOVAC GAŠEVIĆ: Možda; Faza; Desna i
Čedomil GROS: Boce 1; Boce 3; Boce 4
Bukovac
Treće nagrade: Biljana KNEBL: Crveno; Bijelo; Plavo; Tan Anton LUMEZI: Prater poslije kiše I.; Prater poslije kiše II.; Prater poslije kiše III. i
Krešimir MEHIČIĆ: Bregi – 1; Bregi – 2; Bregi – 3
Pohvala: Senka JURKOVIĆ GROS: Čvrste veze I.; Čvrste veze II.; Čvrste veze III.
Na izložbi su zastupljeni radovi mlađih, odnosno onih koji su tek na početku svog kreativnog stvaranja i djelovanja, kao i radovi starijih, renomiranih foto-umjetnika, članova Kluba. Fotografije gotovo svih sudionika su na tragu dosadašnje klupske tradicije i prakse, ali u duhu i u osluškivanju suvremenosti.
Na izložbi susrećemo radove različitih motiva i žanrova, autora različitih likovnih i tehničkih vještina i iskustava. Raznovrsne ideje nudili su i različite motive. Tako kod manjeg broja autora idejno prevladava nad likovnim. Primijećujemo i tehničke inovacije. Međutim, tehnička strana fotografije umjetnički je ne unapređuje, ako u sebi ne sadrži i likovno. Ona je samo mijenja. Srećom takvih je fotografija malo. U većine autora te su fotografije istkane od njihova vanjskog i unutarnjeg doživljaja svijeta. Za njih fotografirati znači gledati i vidjeti više od ostalih ljudi. Gledanje je aktivnost duha. Vidjeti i uočiti ne znači samo primiti, već i svjesno odabrati, uskladiti, upotpuniti, pa i odbaciti.
Gros
Znanje i talent s jedne strane i trud i iskustvo s druge, temeljne su značajke ove izložbe. Ona daje uvid u jedan značajniji dio jednogodišnje klupske produkcije, ali pokazuje i na ona mjesta u kojima zaostajemo, kao i na pravce i načine na putu suvremene kreativne fotografije.