Skip to content

Dijeli li se Ukrajina?

ukraine

U Ukrajini nijedna strana ne popušta, a uz ovakve podjele, u kojima jedna polovica zemlje želi priklanjanje Rusiji, a druga Zapadu, sve se češće čuje da bi se zemlja mogla raspasti na dva dijela. I to teško mirnim putem, prije u krvavom građanskom ratu

Više o tome u javljanju uživo s kijevskog trga Maidan Nezalezhnosti (Trga neovisnosti) pogledajte u videoprilogu!

Ispred zgrada državne uprave novi sukobi. Ulice Kijeva u plamenu. Nema te vladine zgrade koja nije pod opsadom prosvjednika. Policija ili stoji sa strane ili neuspješno pokušava zaštititi državnu imovinu. Oporba ujedinjena u nastojanju da dođe do promjena, ali ne onako kako to predlaže predsjednik.

Istina je, predsjednik Janukovič predložio mi je čelno mjesto u vladi. Da budem iskren, prijedlog me nije nimalo obradovao, iako bi to značilo neku vrstu pobjede. Ali svjestan u kakvom je stanju zemlja, odbijam to. U posljednje tri godine ona je opljačkana i uništena, i sada bi htjeli da mi za to preuzmemo odgovornost, rekao je oporbeni čelnik Arsenij Jacenjuk.

Prosvjednici slave pobjedu, iako još ništa nisu osvojili. Predsjednikovu ponudu smatraju potezom očajnika koji je potpuno izgubio vezu sa stvarnošću.

Očito je predsjedniku Janukoviču došlo do glave što se događa. U posljednja dva dana sve se promijenilo. On više ne drži konce vlasti. Borba se nastavlja, smatra oporbeni čelnik Oleg Tjagnijbok.

Ni Vitalij Kličko, kojemu je ponuđeno mjesto zamjenika premijera, ne pomišlja sjesti u tako vruću fotelju sve dok Janukovič otvoreno ne prizna poraz.

Ovo je svojevrsna pobjeda. Nije to ona konačna pobjeda, ali na korak smo do nje. Uzrok svemu tomu je što su se prosvjedi iz Kijeva proširili na cijelu zemlju. Narod je pokazao volju za promjenom, rekao je jedan prosvjednik.

I dok se čeka reakcija vlade na odbijenicu oporbe da zajedno sjednu za stol i dogovore primirje, kijevske ulice i dalje izgledaju poput nepreglednoga bojnog polja. (HRT)