Museum of Contemporary Art, 2009, Zagreb, Bruno Bahunek
U središtu pažnje izložbe pod nazivom "Balkanologija. Nova arhitektura i urbani fenomeni u Jugoistočnoj Europi" se naime nalazi razantan proces transformacije i arhitektura bivših socijalističkih republika Jugoistočne Europe.
Between Prishtina and Skopje, Kai Vöckler
Izložba otvara nova područja i prikazuje manje poznatu arhitekturu postsocijalizma, kao i rezultate nereguliranog i nekontroliranog rasta gradova na području novonastalih država Jugoistočne Europe. U fokusu se izložbe nalaze najnovije društvenopolitičke promjene i njihove posljedice koje su vidljive i u arhitekturi i građevinarstvu.
Blok 23, New Belgrade, Serbia, Wolfgang Thaler
Raspadom socijalističkih gospodarskih sustava u Jugoistočnoj je Europi započela neformalna građevinska djelatnost koja je za posljedicu imala radikalnu promjenu gradskih struktura i jedan posve novi oblik urbanizma. Na primjerima gradova kao što su Beograd, Bukurešt, Kotor, Pula, Priština, Sofia, Tirana i Zagreb izložba prikazuje odnos arhitekata, urbanista i aktivista prema dinamičnim promjenama i njihovim kulturološkim, sociološkim te političkim dimenzijama u zemljama Balkana. Predstavljeni će biti istraživački projekti, konkretne intervencije, arhitektonske analize i nove strategije, ali i manje poznate građevine nastale za vrijeme socijalističke moderne u bivšoj Jugoslaviji. Situacija u Jugoistočnoj Europi je prototipična za razvoj gradova koji zbog društvenopolitičkih promjena nisu u stanju regulirati razvoj građevinske djelatnosti. U isto se vrijeme ovaj urbani razvoj neovisno o regionalnim posebnostima znatno razlikuje od neformalnih naselja u neeuropskim zemljama. Negova je specifična forma rezultat novonastalih ispreplitanja medijalnih sadržaja, migracionih pokreta i financijskih tokova.
Ivana Ćosić
Akademija-Art.net