Miroslav Sušilo vratio ih svojom knjigom
Piše: Dragutin Pasarić
U Kutini je s potpisom Miroslava Sušila u vlastitoj nakladi objavljena u drugom proširenom izdanju iznimno vrijedna knjiga „ Batar i Bukvik sela kojih više nema“ (254 str.) Riječ je o području župe Sv. Roka Bosanska Gradiška. Sela su to Banjolučke biskupije, uglavnom katoličkog življa u Ljevča polju (između Save i Kozare). Batar je, a posljednji je popis bio je 1961. od 195 st. imao 108 Hrvata. O nestanku sela misao odmah vodi prema strahotama posljednjeg rata u Bosni i Hercegovini. No sela postupni nestanak organiziranim pristupom bivše jugoslavenske države smišljenim otkupom zemljišta i sve težom egzistencijom posljednje stanovnike gubi još 70-tih prošloga stoljeća. Među njima bio je s roditeljima i 11-godišnji Miroslav. Nakon petog razreda život i školovanje nastavio je u Hrvatskoj u Antunovcu nedaleko Lipika, srednje u Kutini gdje i danas živi. No nije jedini posljedica tog tihog egzodusa.
Uostalom knjigom autor to zorno svjedoči s popisom seljenih obitelji. Najmanje ih je otišlo do Bosanske Gradiške. Dobar dio završio je u zapadnoj Slavoniji, Srijemu, Zagrebu, čak u Poljskoj i Nizozemskoj. Osjećaj odlaska Miroslav Sušilo donosi i vlastitim stihovima „Žalosni vjetrovi“. Knjiga sela kojih više nema ispisuju stranice njihove ranije dinamične prošlosti. Sustavno je prikazana kronologija sela. Nebeska im je zaštitnica Sveta Terezija od Djeteta Isusa ( grobljanska kapelica minirana je 30. rujna 1992.).Sela su u sastavu bosanskogradiške Župe Sv. Roka. Kao župnik od 1987. do 1990. u njoj je službovao sadašnji nadbiskup vrhbosanski, metropolita kardinal dr. Vinko Puljić.
Ne zaboraviti zavičaj znači biti i živjeti
Više nego korisni su demografski podatci ne baš lako istraženi za sela koje već šest desetljeća nemaju popis stanovništva. Autor i statistikom donosi podatke od naseljavanja u Austro – Ugarskoj, iz Galicije ili hrvatskih krajeva primjerice Like… Tu su i podaci žrtava Drugog svjetskog rata i poraća Batar ih ima 47, a Bukvik 22. Vrlo zahtjevan bio je i popis iseljenih obitelji, a kojega je autor zaista temeljitošću istraživanja dao pregledno kao uostalom i cijeli sadržaj knjige. Lako i s interesom čita.
Zapažene su bilješke uz vjerski život. Bogate su etnološke značajke kraja s običajima, poljodjelskim radovima i svetkovinama. Primjereno sadržaju tu su prikupljene fotografije iz obiteljskog života stanovnika. Sela Batar i Bukvik pisanom riječi Miroslava Sušila snagom sjećanja vraćaju u život. Makar to bilo i jednom u godini uz grobljansku kapelicu Svete Terezija od Djeteta Isusa. To skromno duhovno zdanje zanosnoj je obnovi pa i donacijama iz daleke Australije. Život se knjigom uz sve nedaće pamti i oživljava. Ne zaboraviti zavičaj znači biti i živjeti. Knjiga Miroslava Sušila bogato je opremljena dokumentima i fotografijama. U svoje korice ugradila je autorovo sjećanje na izgled kapelice koji je likovno, kao i unutar knjige kip Svete Terezija od Djeteta Isusa vjerodostojno ovjekovječio kutinski slikar Ivan Kovačević. Ocjenom sadržaja vrijednost su dali Alojzije Cindrić i Zdravko Vampovac.
mala retrospektiva
NOVO IZDANJE LUMENA: Muzej čuda gospođice Peregrine Ransoma Riggsa - neodoljiv ...03rd Apr 2023
Kristin Harmel: Knjiga izgubljenih imena Marko Hadjur Nadahnut zapanjujuć...11th Mar 2022
Čovjek prosječno proživi svoj život u 4000 tjedana. Doista se čini, kako to nij...20th Aug 2023