Najavljen veliki zajednički projekt obilježavanja 25. godišnjice akcije Oluja

Velikim projektom „Zajedno u ratu – zajedno u miru 1995.-2020.“ sljedeće godine će se u Primorsko-goranskoj županiji obilježiti 25. godišnjica vojno-redarstvene akcije Oluja

Nositelj projekta je Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata „Ajkula“, a partneri udruge proizašle iz Domovinskog rata s područja Primorsko-goranske županije. Pokrovitelji su Primorsko-goranska županija i Ministarstvo hrvatskih branitelja, a supokrovitelji gradovi i općine s područja Primorsko-goranske županije, među kojima posebice gradovi Rijeka i Bakar te općina Čavle, na čijim područjima se odvijaju glavni dijelovi višednevnog programa.

Kako je kazao predsjednik udruge „Ajkula“ Perica Prpić, osnovni cilj projekte je povodom 5. kolovoza, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja, organizirati manifestaciju koja će ukazati na zajedništvo hrvatskih branitelja i stradalnika Domovinskog rata s područja Primorsko goranske županije i svih stanovnika naše županije uz potporu gradova i općina.

„Takvom jedinstvenom manifestacijom u Hrvatskom pokazat ćemo kako se na dostojanstven način promiču vrijednosti Domovinskog rata i svih njegovih sudionika“, kazao je Prpić, istaknuvši kako je manifestacija ujedno zahvala 206-orici poginulih branitelja s područja naše županije koji su svoje živote ugradili u temelje slobodne i samostalne Hrvatske.

Zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić istaknula je kako se ovim projektom želi pokazati 25 godina zajedničkog života u ratu i miru te izraziti zahvalnost svima koji su dali svom doprinos u ratu.
„Iako područje Primorsko-goranske županije nije bilo direktno ugroženo ratom, velik broj ljudi iz Rijeke i okolice, Gorskog kotara i otoka odazvao se pozivu na mobilizaciju,“ kazala je dožupanica Medarić.

Zamjenik riječkog gradonačelnika Nikona Ivaniš istaknuo je kako je glavni organizator ove velike manifestacije udruga „Ajkula“, prva oružana formacija u vrijeme Domovinskog rata na području Primorsko-goranske županije.

„Razdoblje od 1991. do 1995. godine karakterizira veliko zajedništvo, zbog kojeg je obrana Hrvatske bila toliko uspješna,“ kazao je Ivaniš, istaknuvši kako je sljedeća godina vrlo značajna za Hrvatsku – osim obilježavanja 25. godišnjice akcije Oluja, koja je označila završetak Domovinskog rata, Hrvatska će predsjedati Europskom unijom, a Rijeka će ponijeti prestižnu titulu Europske prijestolnice kulture.

Manifestacija „Zajedno u ratu – zajedno u miru 1995.-2020.“ trajat će više dana, a prvenstveno uključuje prisjećanje na poginule branitelje polaganjem vijenaca u svim gradovima i općinama u županiji, zajedničkom misom zadušnicom te mimohodom veterana ratnih postrojbi u Rijeci na sam Dan pobjede i domovinske zahvalnosti i Dan hrvatskih branitelja.

Također, u svim gradovima i općinama bit će organizirani kulturni programi na temu promicanja vrijednosti Domovinskog rata, od izložbi preko prezentacija knjiga do projekcija filmova, kao i niz zabavnih programa.

„Želja nam je ovim putem pozvati sve hrvatske branitelje i stradalnike Domovinskog rata s područja Primorsko-goranske županije, bez obzira na pripadnost postrojbi i članstvo u udrugama proisteklim iz Domovinskog rata da se odazovu obilježavanju 25. godišnjice akcije Oluja. S našeg područja u Domovinskom ratu sudjelovalo je oko 30 tisuća ljudi i želja nam je svih okupiti“, kazao je Prpić, ujedno pozvavši branitelje i sve građane da se pridruže ovogodišnjem obilježavanju Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Danu hrvatskih branitelja, koji završava zajedničkim druženjem na Platku.

Konferenciji za medije prisustvovali su i zamjenik gradonačelnika Grada Bakra Tomislav Dundović, Zlatan Cuculić iz Općine Čavle, dopredsjednik udruge „Ajkule“ Branimir Brnas, Robert Barešić iz Udruge 111. brigade HV-a „Zmajevi“ te predsjednik druge branitelja i veterana Vojne policije iz Domovinskog rata Željko Selci. izvor rijeka.hr