Skip to content

Natječaj za izložbene programe u HDD GALERIJI u sezoni 2019.

Hrvatsko dizajnersko društvo poziva autore i autorske timove (dizajnere i one bliskih disciplina, kritičare, teoretičare i kustose) na predlaganje izložbi i projekata za program HDD GALERIJE u 2018. godini

Rok za prijavu prijedloga je 21. lipnja 2018. Detalje o uvjetima i načinu prijave, programskoj koncepciji galerije, dosadašnjim izložbama te ostale relevantne informacije pročitajte u nastavku.

HDD galerija je izložbeni prostor i prostor javnih diskusija o dizajnu i vizualnoj kulturi, ali i društvenom kontekstu dizajna, kulture i umjetnosti koji sve te prakse bitno određuje i unutar kojeg one aktivno djeluju. Galerija potiče suvremenu dizajnersku produkciju, realizira nove autorske projekte na sjecištima disciplina, istražuje povijesne dosege dizajna te podržava projekte angažiranog karaktera koji pozicioniraju dizajn kao etički odgovornu disciplinu. Bitno načelo programa je i da se on ne oslanja na nekritičku prezentaciju postojećih projekata, nego da služi kao produkcijska platforma unutar koje se razvijaju i realiziraju novi projekti, te ju u tom smislu vidimo kao svojevrstan laboratorij. Zbog važnosti njegovanja stručnog i javnog diskursa o dizajnu, te su izložbe popraćene razgovorima, okruglim stolovima i predavanjima. HDD galerija ne prezentira samo „lijepe“ predmete i nastoji otklanjati stereotipne predodžbe o dizajnu kao ekskluzivnoj domeni te u svom programu ukazuje na neraskidivu povezanost dizajna i svakodnevnog života te njegovu inherentno interdisciplinarnu prirodu. To je mjesto na kojem se propituje sam sadržaj pojma dizajn te govori o načinima kako dizajn stvara nove odnose i hijerarhije, kako sukreira društvo, svakodnevicu, javnu sferu itd. Važan dio galerijskog programa bavi se i poviješću dizajna u Hrvatskoj te nastoji prikazati dizajn ne samo u njegovom oblikovnom i estetskom kontinuitetu, nego i kroz društveni i kulturni kontekst u kojem se razvija. U većini ovih programa sudjeluju mladi autori otvoreni inovativnim i eksperimentalnim promišljanjima, profesionalni dizajneri koji svoje kompetencije koriste u različitim izložbenim projektima formirajući nove hibridne oblike kustoske-dizajnerske prakse. Program je podijeljen u 5 programskih i tematskih linija: Dizajn iz drugog rakursaDiskurzivni objektiDizajniranje povijesti – historizacija dizajnaStudije slučajeva i U prvom licu.

Program HDD galerije podržan je od strane zaklade Kultura nova, Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba.

LINK: HDD galerija – tlocrt i presjeci

LINK: Prijavnica – prijedlozi za HDD galeriju 2019

Razmatrat će se projekti koji:

– stručno predstavljaju recentnu domaću i međunarodnu dizajnersku praksu visoke razine

– kroz autorske izložbe ili kustoske koncepcije istražuju i reaktualiziraju djela dizajnera iz proteklih razdoblja

– koristeći se metodama dizajna kritički reagiraju na društvene pojave/situacije/probleme

– afirmiraju ključne vrijednosti dizajna te njegovu poziciju u široj javnosti.

Pri selekciji, prednost će imati promišljeni, ekonomični (niskobudžetni) projekti. Prijedlozi mogu uključivati izložbe u HDD galeriji, ili ekstenzivnije projekte koji uključuju izložbu u HDD galeriji. Prijedloge mogu podnijeti autori i autorski timovi iz područja dizajna i srodnih disciplina, kritičari i kustosi. Svaki predlagatelj ima pravo sudjelovanja na ovom natječaju s više prijedloga. Detaljnije informacije o programskoj koncepciji HDD galerije pročitajte u nastavku teksta.

Sadržaj natječajnog prijedloga
Prijedlozi se podnose putem prijavnice u prilogu.
Natječajni prijedlog treba sadržavati: naziv projekta, detaljan opis projekta, ciljeve projekta, detaljan troškovnik i podatke o predlagatelju (životopis). Ukoliko je potrebno prijavnici možete priložiti dodatne materijale koji daju potpuniji uvid u sam projekt. Ispunjene prijavnice šalju se na adresu hdd@dizajn.hr.

Nepotpune prijavnice nećemo uzeti u razmatranje, na raspolaganju smo vam oko svih pitanja, nejasnoća i eventualno potrebnih savjeta. Tlocrt HDD galerije nalazi se u dokumentu u prilogu.

Selekcija radova
Pristigle prijedloge odabrat će Galerijski savjet HDD-a i voditelj galerije na temelju čega će prihvaćeni prijedlozi biti uvršteni u prijedlog programa HDD-a za financiranje u 2019. godini od strane Ministarstva kulture RH i Grada Zagreba.

Galerijski savjet HDD-a čine: Luka Borčić, Andrea Hercog, Zlatko Kapetanović, Maroje Mrduljaš, Sunčica Ostoić i Slaven Tolj, uz voditelja galerije Marka Goluba

Rokovi
Prijave se primaju do 21. lipnja 2018. godine putem e-mail adrese hdd@dizajn.hr. Rezultati poziva bit će objavljeni do 15. srpnja 2018.

Postavljanje pitanja
Za sve dodatne informacije možete se obratiti voditelju galerije Marku Golubu e-mailom na adresu marko.golub@dizajn.hr ili telefonski na broj 099 6303 110.

Više o HDD galeriji i programskim linijama:

Kroz izložbene i diskurzivne programe HDD sustavno nastoji promovirati inovativni i istraživački pristup. HDD galerija je u tom smislu zamišljena kao laboratorij za dizajn koji ne prezentira „lijepe“ plakate i predmete, nego je mjesto na kojem se dekonstruira sam sadržaj pojma dizajn te govori o načinima kako dizajn stvara nove odnose i hijerarhije. U okviru tog programa realiziran je niz projekata istraživačkog karaktera, ne usmjerenih na kreiranje predmeta i poruka, već na procese, promatranje odnosa između dizajna i svakodnevice, te na primjenu novih metodologija. Galerija također potiče projekte u kojima sami dizajneri istražuju vlastito nasljeđe, stavljajući se u ulogu kustosa i istraživača povijesnih, društvenih, ekonomskih i kulturnih fenomena izravno ili rubno vezanih uz dizajn.

Ciljevi ovog programa uključuju sustavno dokumentiranje i promociju suvremene dizajnerske produkcije, reevaluaciju i predstavljanje povijesnih dosega dizajna, poticanje i produkciju novih autorskih eksperimentalnih projekata na sjecištima disciplina, te projekata angažiranog karaktera koji propituju dizajn kao etički odgovornu disciplinu. Bitan cilj programa je i kontinuirano njegovanje stručnog i javnog diskursa o dizajnu, te su svi izložbeni i produkcijski programi popraćeni javnim razgovorima, okruglim stolovima i predavanjima u sklopu posebnog programa [d]razgovora, te stručnim radionicama i radionicama za djecu. U programima Galerije često sudjeluju autori najmlađe generacije otvoreni inovativnim i eksperimentalnim promišljanjima dizajna, profesionalni dizajneri koji svoje kompetencije koriste u različitim izložbenim projektima formirajući nove hibridne oblike kustoske-dizajnerske prakse, suradnici povjesničari umjetnosti, predstavnici edukacijskih ustanova, kao i organizacije civilnog društva. Voditelj galerije je Marko Golub, a asistentica voditelja Monika Džakić.

Program je podijeljen u 5 programskih i tematskih linija:

Dizajn iz drugog rakursa
Programska linija „Dizajn iz drugog rakursa“ obuhvaća projekte koji dotiču fenomene koji su dizajnerski relevantni i njime su bitno definirani, ali ne pripadaju isključivo strukovnom kontekstu dizajna nego širim sferama društva, gospodarstva, kulture, umjetnosti, svakodnevice i slično.

Diskurzivni objekti
Programska linija „Diskurzivni objekti“ fokusira se na procese i okolnosti koje bitno definiraju određeni dizajnerski, tržišni ili kulturni artefakt, odnosno na ulogu istraživanja i eksperimenta u takvim procesima. Izložbe u ovoj liniji tako istražuju interpersonalne i društvene relacije i konflikte unutar kojih se realizira jedan dizajnerski projekt.

Dizajniranje povijesti – historizacija dizajna
Programska linija „Dizajniranje povijesti / Historizacija dizajna“ obuhvaća istraživačke projekte na temu povijesti dizajna, adresirajući ozbiljan problem nedostatka znanja, podataka i ‘pripovijesti o povijesti’ domaćeg dizajna.

Studije slučajeva
Programska linija „Studije slučajeva“ fokusira se na pojedinačne dizajnerske projekte određenih autora koji se mogu promatrati kao složeni fenomeni. Izložbe ne ističu toliko same predmete, koliko procese, procedure, odnose i kontekste koji ih bitno određuju.

U prvom licu
Programska linija koja omogućava autorima da iz osobnog rakursa, u suradnji s kustosom, sagledaju i artikuliraju prezentaciju vlastitog dosadašnjeg rada, bilo u obliku mini-retrospektive, problemske izložbe ili predstavljanja određenog tematski ili konceptualno jasno zaokruženog projekta / serije radova. Više o dosadašnjim izložbama pogledajte OVDJE.