Povodom stote obljetnice rođenja, 1916. – 2016.
Sena (Srebrenka) Sekulić Gvozdanović rođena je u Banjoj Luci 12. travnja 1916. kao najstarije od troje djece Martina Sekulića, profesora grčkog i latinskog, i Hanje Tymczyszyn, rođene u Srebrenici, kćeri galicijskih doseljenika, Oskara Tymczyszyna (Ukrajinca), suca, i Amalije Leontowicz (Poljakinje). Nekoliko mjeseci nakon rođenja trećeg djeteta, Martin Sekulić umro je od „španjolke“
Mlada udovica s troje djece preselila se otprilike 1920. u Zagreb u kojemu je živjela obitelj pokojnog Martina. Radom svojih ruku podigla je djecu do sveuilišnih diploma, arhitekture (Srebrenka), građevine (Ozren) i muzikologije (Biserka). Učinila je to slikanjem, dizajniranjem odjeće (spomnje se u katalogu nedavne velike izložbe Art Deco u Zagrebu), ali i proizvodnjom „narodnih rukotvorina“ – frulica, tanjurića, konjića – za nekog preprodavača Vagnera. Radila je zabranjene božićne i uskršnje kartice slažući sličice od komadića filca i drugih tkanina uz oslik vodenim bojama. Autor ovih redaka (prof.d r. sc. Vladimir P. Goss) s oduševljenjem motrio ju je kao dječačić, što je uvelike utjecalo na njegov životni poziv i put. Baka Hanja bila je i vrsna slikarica pejsaža i potreta u nježnom ali i čvrstom akvarelu i pastelu. I njezina majka Amalija bila je vješta kistu, a tako i tri Hanjina brata, Mihajlo, Stjepan i Pero, i sestra Micika. Mihajlo je dostigao razinu enciklopedija, pisao je o njemu Smail Tihić kao o jednom od začetnika Moderne u BiH. Srebrenka je naslijedila umjetnički dar, lomila se između karijere operne pjevačice i arhitekture. Sestra Biserka je studirala glasovir kod Stančića, a brat Ozren je uz građevinu učio violinu kod Vaclava Humla.
Srebrenka je maturirala na Klasičnoj gimnaziji (I.) 1935. Diplomirala je arhitekturu 1940., nakon stjecanja iskustava u poznatim projektnim biroima (Viličić, Kauzlarić), postaje 1948. prva žena asistentica na Arhitektonskom fakultetu, na katedri koja je nosila razna imena, a koliko je meni poznato to je bila Katedra za povijest i oblike arhitekture koju je tad vodio legendarni profesor Juraj Denzler. 1962 postaje prva žena docentica na Fakultetu, 1970 izvanredna, a 1975 redovna profesorica. Nasljeđuje Denzlera kao pročelnica katedre. Iste godine doktorira s temom „Crkve-tvrđave u Hrvatskoj“, i postaje dopisna članica HAZU. Prodekanica je i zatim i prva dekanica Arhitektonskog fakulteta (1979-82). Odlazi u mirovinu 1986., međutim ostaje vezana uz Fakultet kao Professor Emeritus.
Istraživala je tipologiju srednjovjekovnih urbanih cjelina. S Jurjem Denzlerom radila je projekte za obnovu staroga sisačkoga grada (1954–60), s A. Albinijem projekt Muzičke akademije na Gornjem gradu (1964–83), s M. Kauzlarićem Arheološki muzej u Zadru (1973) i Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu (1967–75). Primila je 1983. nagradu „Viktor Kovačić“, a 1997. nagradu „Vladimir Nazor“ za životno djelo. Objavila je približno 250 znanstvenih i stručnih radova, uz više dobro prihvaćenih udžbenika od kojih ističemo: Povijest arhitekture 1, 1962., Povijest arhitekture 2, 1963., „Crkve – tvrđave u Hrvatskoj“, 1994. (prevedeno na engleski i njemački), Žena u arhitekturi: tragom žene kreatora i žene teoretičara u povijesti arhitekture, 1998. (prevedeno na japanski), „Arhitekt Juraj Denzler“, 2000. Posthumno: „Islamski vrtovi i dvorovi“, 2004., „Utvrđeni samostani na tlu Hrvatske“, 2007. Pionir je istraživanja ranije umjetnosti u kontinentalnoj Hrvatskoj, posebice stare tvrđavne arhitekture i graditeljstva u drvu. Osamnaest godina bila je članica redakcije časopisa Čovjek i prostor
Sena iako je željela biti arhitekt-kreator, međutim kad se pojavilo asistentsko mjesto na Fakultetu, izvrsno se udomila u povijesno-teoretskom okruženju, u kojemu je dala velik doprinos povijesti i teoriji arhitekture. “Prva dama hrvatske arhitekture” bila je zaista svestrana osoba – arhitekt-kreator, znanstvenica, konzervatorica, nastavnica, publicistica, članica uprave Arhitektonskog fakulteta i brojnih strukovnih odbora, povjerenstava i ustanova u hrvatskoj znanosti i kulturi. Preminula je 27. studenog 2002.
„Život mi je bio dugačak i plodan – zahvaljujući tome što sam obožavala život i znala se veseliti malim stvarima i doživljajima – pa ne želim da se za mnom plače. Bili blagoslovljeni svi koji me isprate u vječnost“ (iz Oporuke).
Memorijalni tjedan Sene (Srebrenke) Sekulić Gvozdanović prigodom 100. obljetnice rođenja
Travanj 2016.
P R O G R A M
1. Memorijalno kolegijalno druženje na temu Sena Sekulić-Gvozdanović „Prva dama hrvatske arhitekture“ održat će se u ponedeljak, 11. travnja 2016. u 19 sati u Društvu zagrebačke Klasične gimnazije u Zagrebu, na kojemu će uvodnu riječ kazati dr.sc. Mira Hercigonja Szekeres, predsjednica Društva. Nakon koje će s prisjećajućanjem o arhitektici govoriti kolege, suradnici i bvši studenati: V. P. Goss, Lj. Šepić, V. Mikić… . Domijenak uz izložbu portreta i autoportreta SSG.
2. Okrugli stol na temu Istraživanje starih gradova u sjeverozapadnoj Hrvatskoj posvećen 100. obljetnici rođenja Sene Sekulić Gvozdanović, održat će se u četvrtak, 14. travnja 2016. od 18 do 20 sati na Institutu za povijest umjetnosti.
Voditelj: dr.sc. Ratko Vučetić. Sudionici: Prof. dr.sc. Neven Budak, Drago Miletić, Marinka Mužar, dr. sc. Andrej Žmegač. Uvodne riječi: Prof. Emeritus Vladimir P. Goss, Istraživanja starih gradova u sjeverozapadnoj Hrvatskoj šezdesetih godina. Metodologija poskoka i kupine.
3. Mini simpozij i izložba u čast i spomen Seni Sekulić-Gvozdanović održat će se u petak, 15. travnja 2016., 10h na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Program:
10.00. Otvaranje konferencije – riječ organizatora doc. dr. sc. Nataša Jakšić .
10:05. Prof. mr. sc. Boris Koružnjak, pozdravni govor i uvodna riječ dekana Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
10:15. Prof. Nenad Fabijanić, ogled Sena Sekulić Gvozdanović, profesor emeritus Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
10:45. Doc. dr. sc. Nataša Jakšić, ogled Sena Sekulić Gvozdanović: Početci projektantskog djelovanja u povijesnom ambijentu pod mentorstvom Jurja Denzlera.
11:15. Izv. prof. dr. sc. Karin Šerman, ogled Sena Sekulić Gvozdanović: Zreli projektantski opus.
——— pauza za kavu
12:00. Mr. sc. Alan Braun, predavanje Sena Sekulić Gvozdanović: Radovi na obnovi i zaštiti graditeljskog naslijeđa.
12:30. Prof. emeritus dr. sc. Vladimir P. Goss, ogled Sena Sekulić Gvozdanović: Znanstveni opus u okvirima europske graditeljske baštine.
13:00. Mr. sc. Ljiljana Šepić Sena Sekulić Gvozdanović: Svjetski putnik, istraživač i predavač.
13:30. Prof. dr. sc. Hildegard Auf Franić Sena Sekulić Gvozdanović: Prožimanje života i djelovanja.
14:00. Otvaranje izložbe i prigodan domjenak (podest III. kata).
4. Srijeda, 20. travnja 2016. u 19 sati. Memorijalno sijelo u Kuli Družbe „Braća Hrvatskog Zmaja“, na kojem će govoriti doc. dr.sc. Nataša Jakšić, Katedra za teoriju i povijest arhitekture i Družba „Braća Hrvatskog Zmaja“.
Tradicijski Dan Sene Sekulić-Gvozdanović kojeg organizira DPUH-a obilježit će se 1. listopada 2016. izletom u okolicu Karlovca. Vode Marinka Mužar i Vladimir P. Goss.
mala retrospektiva
Posljednji dio trilogije je digitalna forma video spota „Moj moza(i)k 3“, autob...02nd Jun 2022
Ansambl LADO poznat je po raznim inovativnim projektima kojima se približava su...16th Feb 2023
NA KAVU S PJESNIKOM – Na kavu z Vrazom Pod sloganom »Zajedništvo, sreća, pom...06th Feb 2022