Tekst i foto: Nives Gajdobranski
nives.gajdobranski@gmail.com
Kroz šetnje otkrivati zaboravljena mjesta u Zagrebu – to je osnovna ideja projekta ‘Međumjesta’, u organizaciji zagrebačke Goethe-Guerille
Projekt se bavi bavi se neiskorištenim potencijalom grada, a ima tri dijela: dvije moderirane šetnje i prezentacija, s ciljem pokretanja dijaloga o gradu kao dinamičnom, ali i kontroliranom/planiranom prostoru. Prva šetnja održat će se u subotu, 5. studenog, a prijave su u tijeku. Šetnje su besplatne!
Donosimo još detalja vezanih uz projekt ‘Međumjesta’: tema su prostor i kulturni kapital grada Zagreba, promišljanjem njegovoga potencijala te razmjenom ideja u području socijalnih, političkih, ekonomskih, estetskih i emocionalnih pitanja, sve vezano uz javni prostor.
Goethe-Guerilla je grupa mladih koja djeluje u sklopu Goethe-Instituta i svojim sudionicima omogućuje organizaciju i vođenje kulturnih projekata na lokalnoj i međunarodnoj razini.
Zagrebačka Goethe-Guerilla je dio regionalne grupe Goethe-Guerilla u kojoj su sudionici iz Beograda, Sarajeva, Skopja i Prištine.
Program je zamišljen ovako:
Subota, 5. studenoga u 11 sati:
Subota, 12. studenoga u 11 sati:
Glazbena šetnja Gornjim gradom s Nadom Bezić | Gornji gradČetvrtak, 15. prosinca u 17 sati:
Predstavljanje berlinskog kolektiva Raumlabor s Janom Liesegangom | Goethe-Institut KroatienVratimo se detaljima vezanima uz šetnje:
Saša Šimpraga, autor knjige ‘Zagreb, javni prostor’, moderira šetnju ‘Zagrebačka Plava potkova’, tek djelomično realiziranu reinterpretaciju Zelene potkove južno od Save. Šetnja počinje 5. studenog u 11 sati na sjeveroistočnom dijelu križanja Avenije Dubrovnik i Ulice Savezne Republike Njemačke, na ulazu u Park Vjekoslava Majera.
Drugu šetnju vodi Nada Bezić, muzikologinja i autorica disertacije Glazbena topografija Zagreba od 1799. do 2010. godine, koju će i upotrijebiti kao itinerarij za posjet brojnim lokacijama Gornjeg grada povezanih s glazbenom prošlošću grada.
Početak šetnje 12. studenog je u 11 sati na križanju Mesničke ulice s Ilicom, kod spomenika Andriji Kačiću Miošiću.
Projekt završava 15. prosinca, u 17 sati, predstavljanjem njemačkog kolektiva Raumlabor u Goethe-Institutu Kroatien. Berlinski kolektiv koji se bavi arhitekturom i urbanizmom te istraživanjem interakcije u prostoru predstavit će arhitekt Jan Liesegang.
Ulaz je slobodan, šetnje su besplatne.
Potrebna je prijava na mail adresu zagreb.guerilla@gmail.com
Akademija-Art.
04.11.211.