Metamorfoza forme: Ciklus mjenjolikih figura Duška Šibla

Ciklus mjenjolikih figura u pokretu Duška Šibla

Miroslav Pelikan

Akademski slikar Duško Šibl, neprijeporno je u posljednje  vrijeme zauzeo poziciju jednog od najistaknutijih  suvremenih  hrvatskih  likovnih umjetnika, autor je složenog opusa, kontinuirano slika i izlaže.

Paralelni rad na nekoliko ključnih grupa motiva od figura u pokretu, preko razigranih apstrakcija, uz poneki krajobraz u konačnici donosi impresivne rezultate .

Niz ciklusa u ulju i akrilu, na srednjim i većim formatima platna s motivima dramatičnih zbivanja uz obilje kolora ostavlja izniman, duboki dojam.

Osobito se ističe slojeviti, misteriozni ciklus figura u pokretu, pa u novoj produkciji Šibl istražuje mogućnosti varijacija, pa tako imamo koloristički bogate teme i jednostavne ali osobito ekspresivne crno bijele kompozicije.

Figure i se i dalje strastveno, nezaustavljivo kreću, ne namjeravajući zastati jer sa zaustavljanjem prestaje i njihov život.

Njihova je moć kretanja nemjerljiva, njihova su lica skrivena, mjenjolika, samo su namjere posve jasne, odlučne i nepopustljive.

U jakim kolorističkim kombinacijama vidljiva je međusobna povezanost svih subjekata dok u crno bijeloj kombinaciji osjeća se dvojnost, početak udaljavanja, prestanak jedinstvenog košmara.

Crno bijeli ciklus može donijeta raznolike upite, stvoriti nove odnose figura u pokretu,  oživotvoriti drugačiji dvobojni svijet, oživljene sjenke započinju svoj tajnoviti ples iz drevnih vremena.

Sve kompleksniji ciklus Figura u pokretu Duška Šibla izvanredan je autorski doprinos aktualnoj hrvatskoj likovnoj produkciji.