Skip to content

PREDSTAVLJEN PROGRAM DANA SJEĆANJA NA ŽRTVU VUKOVARA 1991.-2024.

Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta 2024.
pogledajte PROGRAM ovdje !

Odbor za obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. – 2024. usvojio je Program Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. – 2024., koji će se odvijati pod sloganom „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“.

Program je na konferenciji za medije predstavio gradonačelnik Vukovara i predsjednik Odbora za obilježavanje Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.-2024. Ivan Penava te je naglasio kako je Grad Vukovar, u suradnji s braniteljskim udrugama, institucijama, ustanovama i svećenstvom, poduzeo sve potrebne radnje u organizaciji Kolone sjećanja kako bi i ove godine protekla dostojanstveno i primjereno.

„Vukovar 18. studenoga postaje mjestom sjećanja, pijeteta i hodočašća, a prolazeći u Koloni sjećanja križnim putem ulicama Vukovara u miru i s molitvama izražavamo dužnu zahvalnost herojima Vukovara u obrani grada i Hrvatske. S obzirom na masovnost ovoga događaja, na kojemu je prošle godine sudjelovalo 150.000 ljudi, apeliramo na sve sudionike Kolone da put trase od Nacionalne memorijalne bolnice „dr. Juraj Njavro“ do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata učine prohodnom u vrijeme hodnje kako bi obilježavanje proteklo bez teškoća. Toga dana važne su samo vukovarske žrtve, hrvatski branitelji i civili koji su svoje živote dali za Domovinu. Naš je zadatak da to tako i bude“, rekao je gradonačelnik Penava te je najavio i kako je Odbor ove godine prihvatio inicijativu p. Ivana Mandurića, SKAC-a Osijek i Bratovštine marijanskog zavjeta za domovinu u organizaciji mladih iz raznih udruga, pokreta i zajednica diljem Republike Hrvatske koji će u ovogodišnjoj Koloni sjećanja sudjelovati noseći imena vukovarskih žrtava. „Ova simbolična gesta mladih nosi poruku sjećanja i zahvalnosti prema onima koji su svoje živote dali za našu slobodu! Ovim putem zahvaljujem svima što ste u ovim tužnim danima s nama u Vukovaru, bilo u hodnji ulicama grada ili u mislima i molitvama!“, poručio je gradonačelnik.

Viša referentica za protokol Grada Vukovara Barbara Lovrić pojasnila je kako program obilježavanja 33. obljetnice vukovarske tragedije započinje u petak, 8. studenoga 2024. godine, a sastoji se od tradicionalnih manifestacija i događaja kulturnog i znanstvenog karaktera.

„Središnji komemorativni program započinje 17. studenog u 19:00 sati u krugu Nacionalne memorijalne bolnice „dr. Juraj Njavro“ kada će vukovarsko svećenstvo, franjevačka mladež i Klapa „Sveti Juraj“ HRM tradicionalno predvoditi molitvu te će se paliti svijeće. Program „Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta“ započinje 18. studenog u 10:00 sati u krugu Nacionalne memorijalne bolnice „dr. Juraj Njavro“ Vukovar. Program je u izvedbi Klape „Sv. Juraj“ HRM i glumca Darka Milasa. Potom, u 10:30 sati krenut će 26. Kolona sjećanja koju će predvoditi hrvatski branitelji Vukovara skup s članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih hrvatskih branitelja Vukovara na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar. Kolona će se kretati ulicama Gundulićevom, Vesne Bosanac, Županijskom, Strossmayerovom, dr. Franje Tuđmana, Trgom hrvatskih branitelja, Stjepana Radića, Trgom Slavija, Bana Josipa Jelačića do Memorijalnog groblja žrtava iz Domovinskog rata, nakon čega će uslijediti odavanje počasti žrtvama Vukovara polaganjem vijenaca u 12:30 sati. U 13:00 sati na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata bit će služena sveta misa za sve žrtve u Domovinskom ratu. Misu predvodi mons. Dražen Kutleša, zagrebački nadbiskup i metropolit“, rekla je Lovrić dodajući kako će se 19. studenoga obilježiti žrtva Borova naselja za Domovinu, a 20. studenoga odaje se počast žrtvama Veleprometa i Ovčare. Također, istaknula je kako će Grad Vukovar u narednim danima izdati naputak sudionicima organiziranog dolaska u Vukovar na obilježavanje kako bi pravovremeno imali sve informacije o ukrcaju i ukrcaju u autobuse.