Zbirka kraćih proza Ah, ludnica hrvatske spisateljice Sanje Pilić, što ju je objavio Globus iz Zagreba, provokativna je iz više razloga
Na stanovit način ona se uklapa u postojeće konvencije, budući da svojom konciznošću i te kako korespondira s “brzopoteznim” zahtjevima današnjeg vremena. U tridesetak proza objedinjenih u ovoj knjizi, Sanja Pilić udovoljila je temeljnim postulatima kratke priče (short story). Tu konstataciju moguće je provjeriti u vještini organiziranja fabule – koja je samo prividno jednostavna i jednoznačna – sugestivnom jeziku te sposobnosti da se na relativno malom prostoru ostvare maksimalni efekti.
Kratka priča je čedo novijeg doba čija je popularnost osobito porasla s razvojem štampe i masovnih medija. U tom smislu Sanja Pilić pristaje na odgovarajuće zakonitosti, ali nije ni u kom slučaju “trendovski” pisac. Sanjine su priče izrazito urbane provenijencije, no u njima (začudo!) nema ni traga napadnom feminističkom burgijanju ili pak želje da se frivolnim sadržajima i površnim kolokvijalnim jezikom dodvori publici.
Protagonisti knjige Ah, ludnica naslovljene tako po istoimenoj priči, svojevrsni su autsajderi i čudaci koji teško dosežu željene horizonte. Parafrazirajući Sanjine riječi, reklo bi se da su to vječiti marginalci koji egzistiraju kao krtice, kopajući tunele što će ih odvesti još dublje u njihovu nigdinu. Autsajderstvo takvih ličnosti (sjetite se lucidnog Hansa Mayera) može biti uvjetovano socijalnim statusom, ali je u ovom slučaju determinirano intelektualnim stavom, odnosno odabranom pozicijom Sanjinih knjiških protagonista.
Čitalac otkriva paletu najrazličitijih likova i bizarnih sudbina: sporedne glumce, oskvrnute djevojčice, starce, luđake, muzičare. I, dakako, zanosne ljubavnike koji su svoje obitavalište pretvorili u čaroban staklenik u kojem će toplinu intimnih osjećaja pokušati očuvati od izvanjskih oluja. Marcel Marien odredio je taj svijet metaforom “likovi s krme”, a Sanja ih je prozvala “ljudi na autoputu”. To su oni (ne)sretnici čija sudbina ovisi o hirovima agresivnih vozača i sposobnosti da se snađu na krvavim raskršćima vlastite egzistencije.
Priče zagrebačke spisateljice upečatljivo su literarno svjedočanstvo o fatalnom “poroku” osamljenosti koji, kako ona duhovito primjećuje, izbjegavamo samo u trenucima velikih nesreća i sportskih okupljanja. Gluhonijema djevojčica iz priče “Pavao i violončelo” ne čuje kakve zvuke proizvodi gudalo, iako i ona posjeduje unutrašnje žice koje “treba znati ugoditi”. Između te djevojčice i neke druge, koja ne nalazi odgovor na vlastita traženja, kao da ne postoji bitnih razlika.
Inzistirajući na svoj način na efektu začudnosti, govoreći o ljubavi i smrti, starenju i samoći, Sanja Pilić stvorila je knjiški univerzum u kojem ludnica nije samo teatralizirana slika postojećeg svijeta. Ona je zapravo bijeg pred svijetom u kojem je ljudsko biće osuđeno na strah i nepovratnu samoću.
Zdravko Zima
elektronickeknjige.com
- Otvorena retrospektivna izložba Ivančice Cvitić Znidarčić: ‘1976. – 2026.’U Galeriji grada Krapine u petak, 19. lipnja 2026. godine, svečano je otvorena retrospektivna izložba naziva ‘1976. – 2026.’ istaknute hrvatske keramičarke Ivančice Cvitić Znidarčić, kojom magistrica umjetnosti obilježava 50 godina svog stvaralaštva Okupljene je uvodno pozdravila ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Krapina Grozdana Pavlović, dok je čast službenog otvorenja pripala predsjedniku Gradskog vijeća Grada Krapine… Read More »Otvorena retrospektivna izložba Ivančice Cvitić Znidarčić: ‘1976. – 2026.’
- U Koprivnici predstavljena AURORA I JA Zdenke ČavićU nadaleko poznatoj Galeriji Mijo Kovačić u Koprivnici, 23. lipnja 2026. godine, održano je predstavljanje knjige eseja AURORA I JA književnice i esejistice Zdenke Čavić. U ozračju ispunjenom književnošću, glazbom i promišljanjem o čovjeku i suvremenom društvu, brojni posjetitelji imali su priliku pobliže upoznati novo djelo iznimno plodne autorice Večer je otvorena pozdravnim riječima predsjednika Gradskog… Read More »U Koprivnici predstavljena AURORA I JA Zdenke Čavić
- Ljeto na bečkom Dunavu – besplatne plaže, odmor i rekreacijaBečanima potpuno besplatno na raspolaganju stoji više od 63 kilometra dunavske obale, moderna kupališta te mnogo prostora za predah i rekreaciju Lara Kuš Austrijska prijestolnica i ovog ljeta nudi atraktivan i besplatan pristup vodenim površinama te nastavlja širiti ponudu različitih sadržaja za dva milijuna stanovnika. Nove platforme za pristup plivanju u Dunavu, dodatne površine za… Read More »Ljeto na bečkom Dunavu – besplatne plaže, odmor i rekreacija
- Neven Otavijević – Od gradskih veduta, pejzaža sa stablima i skupine zgrada u ZadruOtavijević jednostavno slika trenutke života, u kome nema euforije, nema ni tuge ili žalosti, to je život koji protječe iz dana u dana… Miroslav Pelikan Slikar iz Zadra Neven Otavijević u posljednjih nekoliko godina osobito se istakao svojom zanimljivom likovnom produkcijom u suvremenoj hrvatskoj umjetnosti, rado tretirajući motive mora, priobalne teme, ali i prostore grada… Read More »Neven Otavijević – Od gradskih veduta, pejzaža sa stablima i skupine zgrada u Zadru
- Veliki jubilej slavonskog ponosa: Otvoreni 60. Đakovački vezovi!Šest desetljeća ponosa: Đakovo u zlatnom sjaju 60. Đakovačkih vezova Priredila: Venina Markuš Đakovo je ponovno raširilo ruke i otvorilo vrata jedne od najvećih i najprepoznatljivijih tradicijskih manifestacija u Hrvatskoj. Jubilarni, 60. Đakovački vezovi, koji se održavaju od 19. lipnja do 5. srpnja 2026. godine, ove godine slave impresivan rođendan. Kroz više od dva tjedna… Read More »Veliki jubilej slavonskog ponosa: Otvoreni 60. Đakovački vezovi!
- ZAVRŠIO TREĆI SLANO FILM DAYSGosti i sudionici trećeg Slano Film Days odlaze inspirirani za nove projekte Ana Petričić Gojanović Završio je treći Slano Film Days, jedinstven format filmskog događanja koje u Slanom okuplja renomirane svjetske filmske autore i talentirane redatelje i glumce iz regije. Program je posvećen filmu i filmskom stvaralaštvu, a obuhvaća projekcije odabranih filmova, razgovore o filmu… Read More »ZAVRŠIO TREĆI SLANO FILM DAYS
- Niz aktova Damira MedvešekaPred nama je niz nepoznatih, zagonetnih žena u trenutcima potpune tišine, samoće, dok razmišljaju… Miroslav Pelikan Jedan od čestih motiva u atelijeru akademskog slikara Damira Medvešeka, istaknutog suvremenog hrvatskog likovnog umjetnika jest akt ili skica obnaženog, uznemirenog tijela ,kao u ovom ciklusu ili kao složeni portret žene. Nekoliko snažnih skica posvećenih aktu Damir Medvešek dovodi… Read More »Niz aktova Damira Medvešeka
- LJETO NA ZAGREBAČKOM VELESAJMU 202610 dana programa, 5.000 posjetitelja i najveće izdanje dosad Daniel Badanjak Festival će se održati od 28. kolovoza do 6. rujna 2026., a publici donosi deset dana glazbenog, kulturnog i zabavnog programa na prostoru Zagrebačkog velesajma.
- POZIV: Humanitarno predstavljanje knjige PLANINA SUZA BOGOVA, 24. lipnja u 19 sati, u ZaprešićuU Pučkom otvorenom učilištu u Zaprešiću (Trg žrtava fašizma 11) organizira se humanitarno predstavljanje knjige PLANINA SUZA BOGOVA autora Don Dantea (Željko Lovrić), u srijedu 24. lipnja 2026. godine, u 19 sati U predstavljanju knjige sudjeluje kao moderatorica prof. Lidija Zečević, ravnateljica Gradske knjižnice i čitaonice Novi Marof, a događaju će nazočiti i Brigita Vitez,… Read More »POZIV: Humanitarno predstavljanje knjige PLANINA SUZA BOGOVA, 24. lipnja u 19 sati, u Zaprešiću
