U austrijskoj je prijestolnici od 2005. godine do danas iskorišteno 15,5 milijuna čaša za višekratnu upotrebu. Kad bi se sve te čaše posložile jedna u drugu, prekrile bi udaljenost od 77,5 kilometara. Njihovom je upotrebom dosad ušteđeno ukupno 134 tone otpada i 1.210 tona ugljičnog dioksida, što odgovara zapremini od 45 kamiona za odvoz otpada i 203 balona na vrući zrak. Pod geslom „I’ll be back!“ svaka se čaša može upotrijebiti i do 150 puta!
U Beču su već devet godina na snazi stroge zakonske odredbe za sve organizatore događanja. Njima su, između ostalog, propisani koncepti za gospodarenje otpadom, njegovo odvojeno sakupljanje kao i upotreba višekratne ambalaže. Pritom se u obzir uzima i broj ljudi koji će se okupiti na određenom eventu.
Članica bečkog poglavarstva za okoliš, Ulli Sima, naglasila je da upotreba višekratnih čaša značajno doprinosi zaštiti klime i čistoći u tom gradu. Upravo je na njezinu inicijativu prije 15 godina pokrenut bečki sustav za unajmljivanje posuđa za višekratnu upotrebu, čime su jednokratne čaše zamijenjene višekratnim. Za njih se plaća kaucija, a nakon korištenja se odvoze i peru za ponovnu upotrebu. Mogućnosti njihove primjene su brojne, od manjih događanja u vrtićima, školama i fakultetima do većih open-air evenata, a zanimljivo je da ih se upotrebljavalo i na „Eurosongu“ koji je 2015. održan u Beču.

Osim što ova „zelena“ opcija pogoduje zaštiti okoliša, za organizatore je često i povoljnija od zbrinjavanja jednokratnih plastičnih čaša jer im je za pranje višekratnih već pokrivena četvrtina troškova. Osim toga, iskustvo je pokazalo da ove izrazito kvalitetne čaše privlače i svojim izgledom te donose veće prihode od prodaje pića.
Uz ovu hvalevrijednu inicijativu Grad Beč podržava i pilot-projekt višekratnih šalica za coffee to go u kojem već sudjeluje 100 partnerskih poduzeća. Od prošlog ljeta u optjecaj ih je stavljeno preko 250.000, čime je dosad ušteđeno čak 5 tona otpada.
Helena Dubravec
- Tiskovna konferencija povodom nadolazećeg Susreta hrvatske katoličke mladeži (SHKM)Susret hrvatske katoličke mladeži Požega 2026. Priredio: Boris Markuš U Dvorani bl. Alojzija Stepinca u Biskupskom domu u Požegi, u utorak 21. travnja 2026. godine, održana je tiskovna konferencija povodom nadolazećeg Susreta hrvatske katoličke mladeži (SHKM) koji će u Požegi biti održan 2. i 3. svibnja.
- NOVO Čitateljski klub Varaždinskog književnog društvaDvadeseti travnja 2026. okupio se po prvi puta Čitateljski klub Varaždinskog književnog društva u Varaždinu Predsjednik VKD-a Darko Foder pozdravio je okupljene te u kratkim crtama predstavio rad društva, istaknuvši činjenicu kako ovim novim projektom, Čitateljskim klubom, društvo čini iskorak prema zajednici, osim mjesta susreta onih koji pišu, postaje i mjesto susreta onih koji rado… Read More »NOVO Čitateljski klub Varaždinskog književnog društva
- OTVORENA OBNOVLJENA GALERIJA MEŠTROVIĆ U SPLITUIzložba „Meštrovićeva kuća u Splitu / prostor života i umjetnosti“ označila povratak publike nakon 15 mjeseci obnove Svečanim otvorenjem izložbe „Meštrovićeva kuća u Splitu / prostor života i umjetnosti“ ponovno je otvorena Galerija Meštrović u Splitu, nakon 15 mjeseci opsežnih radova energetske obnove. Time je publici vraćen jedan od najvažnijih kulturnih prostora u Splitu i… Read More »OTVORENA OBNOVLJENA GALERIJA MEŠTROVIĆ U SPLITU
- Crno, crveno, bijelo u novom ciklusu Damira MedvešekaMedvešek je u čudesni vrtlog unio tri boje, crnu, crvenu i bijelu, miješajući ih, suprotstavljajući ih jednu drugoj ili trećoj, mijenjao im pozicije Miroslav Pelikan U posljednje vrijeme osobito me je privukao izvanredni ciklus apstrakcija akademskog slikara Damira Medvešeka, iznimno cijenjenog suvremenog hrvatskog likovnog umjetnika, autora iznimnog opusa, posebno priznavanog u inozemstvu, donedavno glavnog slikara… Read More »Crno, crveno, bijelo u novom ciklusu Damira Medvešeka
- Svjetionik nadomak grada Umaga Savudrijski svjetionik proslavio svoj 208. rođendanSavudrija je najsjeverniji hrvatski svjetionik, smješten na sjeverozapadnom dijelu Istre, blizu slovenske granice Boris Markuš U Hrvatskoj imamo 45 svjetionika, od kojih je 16 s posadom i 29 bez posade Svjetionik je najstariji hrvatski svjetionik izgrađen 1818. godine na sjeverozapadnom rtu poluotoka Istre. Dovršen je 1818. godine pod pokroviteljstvom austrijskog cara Franje I. i prvi… Read More »Svjetionik nadomak grada Umaga Savudrijski svjetionik proslavio svoj 208. rođendan