OI: Rukometaši u pohodu za treće, a vaterpolisti za drugo odličje

Hrvatski rukometaši u Londonu su izborili četvrto olimpijsko polufinale, dok su vaterpolisti nakon 16 godina po drugi puta među četiri najbolje ekipe na olimpijskim turnirima

Rukometaši su u dosadašnja tri polufinala dvaput, u Ateni i Atlanti, odlazili do kraja, dozlatne medalje, dok su jedino u Pekingu ostali bez odličja, na četvrtom mjestu.
U svojem prvom nastupu na OI u Atlanti 1996. rukometaši su u polufinaluslavili protiv Francuske s 24:20, a u finalu nadigrali Šveđane 27:26, te osvojili prvo olimpijsko hrvatsko zlato uopće. U Sydneyu se rukometaši nisu uspjeli kvalificirati, a u Ateni su ponovili uspjeh iz Atlante. U polufinalu su bez većih problema nadigrali Mađarsku, a u finalu Njemačku s 26:24 za drugo zlato. Na Igrama u Pekingu hrvatski rukometaši su u dvoboju za finale izgubili od Francuske 23:25, a potom i susret za broncu od Španjolske sa uvjerljivih šest razlike.
Vaterpolisti su, kao i rukometaši, u svojem prvom nastupu na Olimpijskim igrama stigli do odličja. U Atlanti 1996. naši vaterpolisti su pod vodstvom Brune Silića došli do srebrnog odličja, a vrijednu pobjedu ostvarili su u četvrtfinalu protiv Jugoslavije s 8:6. U polufinalu su "barakude" slavili nakon produžetaka protiv Italije s 7:6, a u finalu su, bez suspendiranoga izbornika Silića, poraženi od Španjolske 5:7. Vaterpolisti su potom na trima Igrama zaredom ostvarivali plasmane daleko od borbe za medalje – U Sydneyu su bili sedmi, u Ateni tek deseti, a na prošlim Igrama u Pekingu koban je bio poraz od Amerikanaca u četvrfinalu, pa su zauzeli šesto mjesto.
Rukometaši će za treće odličje u petak u polufinalu igrati protiv Francuske, a vaterpolisti će protiv Crne Gore tražiti prolazak u finale i osiguravanje druge medalje.