Hrvatska pobijedila Francusku!

Hrvatska je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva pobijedila Francusku s 30:23 (13:12). Bila je to sjajna utakmica izabranika Slavka Goluže i zaslužena pobjeda, jer nakon početnih 2:0 Expertsi su konstantno rezultatski zaostajali. U polufinalu idemo na europskog prvaka Dansku

Počelo je šokantno, Drago Vuković dobio je crveni karton već u 47. sekundi i Francuska je s igračem više povela s 0:2. Hrvatska je preokrenula na 4:2 i nakon toga je tri puta u prvom poluvremenu imala vodstva od četiri gola razlike (8:4, 10:6 i 11:7), ali četverostruki svjetski prvaci uvijek su nalazili put da se vrate u igru. Tako je umjesto naše prednosti 12:7, nakon Omeyerove obrane Čupićeva šuta sa sedam metara na drugoj strani smanjio Honrubia, a onda su Accambray i Porte, koji je zamijenio na krilu Abaloa, kojega je obranama izludio Alilović, smanjili na 11:10.

Ukazao se tad ponovno odlični Duvnjak, uz Alilovića s devet obrana naš najbolji igrač u prvom poluvremenu, te je svojim petim golom iz sedam pokušaja povećao prednost na 12:10 i prekinuo francuski niz 3-0. Prvi gol je Omeyeru zabio Lovro Šprem, a konačan rezultat prvog poluvremena (13:12) postavio je pet sekundi prije isteka vremena Honrubia.

Francuzi su pokušali na početku utakmice iznenaditi Kauboje obranom 3-2-1, a oko 15. minute vratili su se na tradicionalnu obranu 6-0, što nam je manje odgovaralo. Hrvatska je pak jakom obranom sjajno zaustavljala francuske vanjske pucače.

Duvnjak i Kopljar otvorili su drugo poluvrijeme golovima za bijeg na 15:12, a u sedmoj minuti nastavka smo već četvrti put na utakmici poveli s četiri razlike (18:14). Opet nismo prešli tu kritičnu točku, na 18:15 svojim prvim golom smanjio je Narcisse, a nezaustavljivi Sorhaido na 18:16. Usprkos isključenju Vorija važan i hrabar gol za 19:16 postigao je s igračem manje mladi Mandalinić, a s brojčanim manjkom zabio je i sjajni Duvnjak (20:17).

Tada se svojim prvim golom probudio Nikola Karabatić, a Jerome Fernandez je točno na polovici poluvremena odveo Francuze na minimalan zaostatak (20:19). Izbornik Goluža bio je prisiljen na minutu odmora, a nakon nje uveo je u igru opet Damira Bičanića, što se pokazalo ključnim. On je pogodio za 21:19 te potom iznudio sedmerac koji je realizirao Horvat. Kada je Ninčević u 51. minuti istrčao kontru za 23:20, taj lijepi niz zaključio je Bičanić pogotkom za 24:20 minutu kasnije.

Tu smo već bili jako blizu pobjedu, ali jaki Francuzi nisu se predavali. Novi poticaj našoj pobjedi dao je Zlatko Horvat golom iz sedmerca koji je iznudio Vori, te potom i pogotkom s krila za 26:21 pet minuta prije kraja. Tada je Francuzima voda ušla u uši i branitelji naslova počeli su igrati divlju obranu po cijelom terenu, no kada je Čupić tri minute i 20 sekundi prije kraja bio precizan za 27:22, sve je bilo gotovo.

Sjajnu utakmicu odigrao je Domagoj Duvnjak, koji je postigao devet golova, pet je dodao Zlatko Horvat, sve u drugom poluvremenu, dok je Cedric Sorhaindo postigao pet pogodaka za Francusku.

Hrvatska će u polufinalu u petak u Barceloni s početkom u 21.30 sati igrati protiv europskog prvaka Danske.

HRVATSKA: Alilović, Ivić; Vuković, Čupić 3 (1), Vori 3, Horvat 5 (3), Duvnjak 9, Bičanić 3, Gojun, Kopljar 2, Musa, Marić, Šprem 2, Stepančić, Mandalinić 1, Ninčević 2
FRANCUSKA: Karaboue, Omeyer; Dinart, Fernandez 4 (1), Narcisse 1, Abalo 2, Karabatić 1, Guigou 4 (4), Sorhaindo 5, Detrez, Bosquet, Barachet, Accambray 1, Honrubia 2, Nguessan, Porte 3

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minute, Francuska 6 minute
SEDMERCI: Hrvatska 5 (4), Francuska 6 (5)
SUCI: Raloy i Sabroso (oba Španjolska)