U drugom kolu skupine G remizirale Njemačka i Gana (2:2)

d g
Svoj 15. gol na svjetskim prvenstvima postigao je Miroslav Klose, koji se tako izjednačio s Ronaldom

d g

Bio je to sjajan susret sa četiri gola, mnogo trke i nizom prilika. Njemačka je vodila, Gana okrenula na 2:1, a Elf je zatim izjednačio. U posljednjih deset minuta jurilo se od gola do gola i vrlo lako se moglo dogoditi da vidimo i peti pogodak. Strijelci za njemačku reprezentaciju bili su Mario Götze (51) i Miroslav Klose (71), dok su golove za Ganu postigli Andre Ayew (54) i Asamoah Gyan (63).

Gana se od početka postavila čvrsto i bila je ravnopravna s favoriziranim Elfom. Prvu zanimljivost vidjeli smo u devetoj minuti pred njemačkim vratima. Nakon brze kontre Sulley Muntari je ubacio povratnu loptu u kazneni prostor, a Asamoah Gyan je loše pucao. U 13. minuti zaprijetio je i Christian Atsu udarcem s 20-tak metara, da bi Manuel Neuer sjajno obranio. Prvu izgledniju priliku Nijemci su imali u 18. minuti, ali Sami Khedira je loše pucao s ruba kaznenog prostora. Tri minute kasnije Thomas Müller je nakon asistencije Mesuta Ozila bio u sjajnoj prilici, no ispred njemačkog napadača uklizao je Johan Boye i spasio siguran gol. U 33. minuti Neuera je testirao i Muntari snažnim udarcem s 30-tak metara. Jjedinica Elfa je bila spremna.

Njemačka je u drugo poluvrijeme ušla daleko ozbiljnije i u 51. minuti je došla do vodstva golom Maria Goetzea. Müller je sjajno ubacio s desne strane, a njegov suigrač iz Bayerna udarcem glavom je svladao Daudu. No nisu Nijemci uspjeli pošteno ni proslaviti vodstvo, a na drugoj strani je tri minute kasnije izjednačio Andre Ayew. Afful je ubacio, a Ayew je glavom zabio svoj drugi gol na prvenstvu.

U 63. minuti za potpuni preokret Ganaca zabio je Asamoah Gyan, koji je ovim golom postao prvi afrički igrač koji je zabio na tri svjetska prvenstva – 2006., 2010. i 2014. godine. Nijemci su neoprezno izgubili loptu na sredini terena, a Gana u dva poteza poentirala. Loptu je presjekao Muntari i sjajno asistirao Gyanu.

Njemački izbornik Joachim Löw krenuo je u izmjene, a to što je dao prvu priliku na ovom turniru velikom Miroslavu Kloseu pokazalo se dobitnom kombinacijom, jer je iskusni napadač samo dvije minute nakon ulaska u igru spretnom reakcijom na drugoj vratnici izjednačio na 2:2, postigavši svoj 15. gol na svjetskim smotrama.

Tako je sada Klose na vrhu ljestvica najboljih strijelaca svjetskih prvenstva izjednačen s brazilskim Ronaldom.

U 84. minuti pogodak je mogao postići i Müller koji je izbio sam ispred Daude, ali je Asamoah blokirao udarac. U posljednjim trenucima susreta sjajnu priliku imao je i Klose.

Do danas je Njemačka u dva susreta dvaput pobjeđivala Ganu, uz gol-razliku 7:1.

Sutra se u ovoj skupini sastaju SAD i Portugal. Nakon te utakmice mnogo toga bit će jasnije oko raspleta u skupini G.

NJEMAČKA – GANA 2-2
FORTALEZA. Stadion Castelao – 65.00 gledatelja; Sudac: Sandro Ricci (Brazil)
Strijelci: 1-0 Gotze (51), 1-1 A.Ayew (54), 1-2 Asamoah Gyan (63), 2-2 Klose (71)

NJEMAČKA: Neuer – J.Boateng (od 46. Mustafi), Hummels, Mertesacker, Hoewedes – Khedira (od 69. Schweinsteiger), Lahm – Kroos, Ozil, Goetze (od 69. Klose) – Mueller
GANA: Dauda – Afful, Boye, Mensah, Asamoah – Muntari, Rabiu (od 78. Badu) – Atsu (od 72. Wakaso), Kevin-Prince Boateng (od 52. J.Ayew), A.Ayew – Asamoah Gyan