„Prof-annale” 2009

Sample Image

Sample Image

Predgovor godišnjoj profesorskoj izložbi

Pišući prije nekoliko godina isti predgovor za izložbu profesora Škole primijenjene umjetnosti i dizajna, oslovila je s „PROF-ANNALE"; i danas mi se to čini prikladnim nazivom – sa skoro svim konotacijama koje može imati ono „prof": kao skraćenica od profesor ili skraćenica za profano, svjetovno, obično, nevješto, bezbožno. Sva se ta značenja mogu uklopiti, autoritet nastavnika i pedagoga nije istovjetan kreativnom činu.

Sample Image

Naučili smo u ovih 127 godina postojanja naše Škole da ne postoji znak jednakosti u pedagoškom i likovnom radu – vrsni su umjetnici nerijetko bili slabi pedagozi i obratno; rijetki su bili oni s oba talenta.

Sample Image

Odgajati vizualnu kreativnost znači upoznavanje mladih s temeljnim elementima likovnog jezika, značenjima tog jezika, a ponajviše oslobađati njihovu maštovitost i likovnu inteligenciju. Nastavnik i slikar naći će se tako u poziciji da im obrazlaže nešto što sam u svom umjetničkom djelovanju možda neće primijeniti niti koristiti, ali je za početne korake neophodno.

Sample Image

Naći će se tako u pomalo šizofrenoj situaciji – jedno traži nastava, a drugo njegov privatni umjetnički rad. Svaki se umjetnički tvorac nalazi u nezavidnoj situaciji kad se upusti u nastavu; rad s učenicima iziskuje od njih neke druge nadarenosti – otvorenost, komunikativnost, umijeće prenošenja vlastita i tuđa znanja.

Sample Image

A sve to onda treba zaboraviti kad se nađu u vlastitom radnom prostoru. Koliko su pri tome spretni zatomiti svoj rad u učionici/klasi/odjelu/radionici (u korist pedagogije) i onda se osloboditi tih istih iskustava kad se nađu pred svojim štafelajem, ovisno je o specifičnoj i jednako vrijednoj nadarenosti.

Sample Image

Uskladiti mentalni i kreativni napon dvaju nesukladnih ritmova, znaju svi koji su se i na kratko vrijeme uključivali u nastavni proces. Pomalo se zaboravlja da je učiteljski/profesorski rad poziv, a ne profesija, a isto je i umjetnički.

Sample Image

Kadikad zamjeram umjetnicima njihovu sebičnost kad se opiru nastavničkoj djelatnosti – podijeliti smisao za estetsko, vizualno puno je više od (kako se to voli karikirati) „slikanja mrtvih priroda". Svakodnevno su (ili smo) izloženi kritikama, procjenama i vrednovanjima. I opet po različitim kriterijima – pedagoškim i umjetničkim. Valja nam stoga procjenjivati ova djela po dvostrukom kriteriju: funkcionalnosti tih djela u nastavnom procesu i neovisno od toga značenje i „funkcija" istih u širem kontekstu, kontekstu domaće, pa ako hoćete i umjetnosti uopće.

Sample Image

Specifičnost se Škole očituje i ovom izložbom. Valja, naime, jednako imati na umu da naša Škola ima 9 odjela te prema tome 9 (barem) vizualnih medija i da su uz uobičajene slike, skulpture, crteže, fotografije i grafike, na izložbi i arhitektonski projekti i namještaj, scenografije I nakit, keramika i tekstilni i modni projekti i izvedbe.

Sample Image

Uz razne tehnike kojima se bave naši likovnjaci, zamjetna je i različita stilska odrednica. To nam je prije vrlina, nego zamjerka. Osobnosti razne, mediji izražavanja razni, a i generacijska je razlika poprilična. Zaključite li da su samo 10% izloženih djela relevantna za recentnu umjetnost, već smo u dobitku – ni nadarenost učenika, a ni populacije općenito, nije veća.

Sample Image

Izložbom se samo prezentira osobni i privatni umjetnički rad, koliko je on sukladan onom što biste vi htjeli da oni jesu – e, pa tu je sva prilika da im Vi pokažete kako se to radi.

U ova gruba vremena, razumijevanje je namanje što bi se od vas tražilo. 
Zrinka Tatomir

Sample Image

Izlažu:


Maja Krstić – Lukač, Mirjana Petrin, Jure Kokeza, Nikola Matijević, Ivan Branko Imrović, Filip Pintarić, Igor Modrić, Ivica Kiš, Sabina Ljubić, Vinka Mortigjija Anušić, Lucija Gudlin, Matej Pašalić, Damir Brčić , Marcela Munger, Ivan Radman, Mira Balić, Nevia Vukelić, Anita Parlov, Ines Fey Gjurin, Danijela Lušin, Mario Jurjević, Davorin Radić, Jelena Blagović, Sanja Balen, Hrvoje Ljubić, Vesna Pleše, Morana Kukec, Milivoj Ćeran, Antun Vuksan, Slobodan Grahek, Zvonimir Zagoda, Maja Vego, Jadranka Ratkajec Krajnović, Zlatica Kovačićek Poljan, Ivančica Cvitić Znidarčić, Aleksandar Kukec, Dubravka Gruber Juričić

Sample Image

Izloženi radovi:

Sample Image
Jure Kokeza, Proljeće, 21 x 27 cm, mezzotinta, 2009.

Sample Image
Ivan Radman, Šuma, 21 x 18 cm, digitalna fotografija, 2006.

Sample Image
Lucija Gudlin, Bez naziva, 10 x 30 cm, kombinirana tehnika, 2009.

Sample Image
Mario Jurjević, računalna grafika, 50 x 70 cm, 2009. INRI INR

Sample Image
Jelena Blagović, Implozija, 40 x 60 cm, digitalna fotografija, 2009.

Sample Image
Danijela Lušin, Finale… 70 x 100 cm, digitalna fotografija, 2009.

Sample Image
Marcela Munger, Polje, 42 x 30 cm, kombinirana tehnika, 2009.

Sample Image
Maja Krstić – Lukač, NOVI I STARI FAROS, 60 x 70 cm, armurcoat kamen, 2009.

Sample Image
Damir Brčić, U tramvaju, 50 x 70 cm, crtež tušem, kolaž, 2009.

Sample Image
Nevia Vukelić, Bez naziva, 40 x 40 cm, kombinirana tehnika, 2009.

Sample Image
Morana Kukec, Jarun, 50 x 70 cm, fotografija, 2009.

Sample Image
Zvonimir Zagoda, Voda – studija, 9 30 x 45 cm, digitalna fotografija, 2009.

Sample Image
Antun Vuksan, Vreva, 45 x 31 cm, akvarel, 2009.

Sample Image
Sabina Ljubić, Mjesec dana sučeva sjaja, 47 x 64 cm, crtež u kombiniranoj tehnici, 2009.

Sample Image
Igor Modrić, Nosim vatru, 73 x 90 cm, akrilik na platnu, 2009.

Sample Image
Jadranka Krajnović ,Reciklirano vrijeme, I 90 x 80 cm, ulje na platnu, 2009.

Sample Image
Anita Parlov, Narančasta u prolazu, 50 x 50 cm, akrilik na platnu, 2009.

Sample Image
Vinka Mortigjija Anušić, Tragovi, 70 x 100 cm, linorez, 2009.

Sample Image
Ivan Branko Imrović Modeliranje prirode 40 x 20 x 10 cm, terakota, 2009.

Sample Image
Nikola Matijević Ptica 65 cm, kombinirana tehnika, 2009.

Sample Image
Ivica Kiš, stereo slika trijema ribnjaka tvrdalja Petra Hektorovića u Starom Gradu, 17.7.2009. 70 x 50 cm, digitalni tisak stereoskopskog para digitalnih snimki

Sample Image
Filip Pintarić, Spomenik pobjedi u Domovinskom ratu, Zadar, 2009.

Suradnici: Danijel Žabčić, Ak. Sl., Josip Kovačić, modelar Skulptura: Tomislav Ostoja, Ak. Kip., Arhitektura: Filip Pintarić, D. I. A.

 
Sample Image
Ines Fey Gjurin, Nema zime, odjevni predmet

Sample Image
Vesna Pleše, Kaput ručno tkanje, 2009.

Sample Image
Matej Pašalić, Kovanica "Dubrovačka karaka" promjer 37 cm, srebro 925/1000

Sample Image
Slobodan Grahek, GR. Autoportret, 17 x 9 cm, glazirano, 2000.

Sample Image
Hrvoje Ljubić, Otajstvo – "Bičevanje Isusa" tučeni bakar 2008. – 2009. detalj – vrata crkve u Voćinu, širina 37 cm

Sample Image
Aleksandar Kukec, Ponoćno sunce, 30 x 40 cm, digitalna fotografija, 2009.

Sample Image
Zlatica Kovačićek Poljan, Sustipan, 100 x 130 cm, akrilik na dasci, 2009.

Sample Image
Maja Vego, Plavo s plavim, 100 x 70 cm, kombinacija epoksidne smole i staklene tkanine, 2009.

Sample Image
Sanja Balen, Museumsplein, Amsterdam 60 x 80 cm, ulje na platnu

Sample Image
Mira Balić, Podmorje, 48 x 63 cm, pastel, 2009.

Sample Image
Ivančica Cvitić Znidarčić, Moja barka, 40 x 50 cm, akrilik na platnu, 2009.

Sample Image
Milivoj Ćeran, Shadowmarch, 120 x 150 cm, akrilik i ulje na platnu, 2009.

Sample Image
Davorin Radić, Zrinjevac, 100 x 120 cm, akrilik na platnu, 2007.

Sample Image
Mirjana Petrin, Kozmika, 56 x 161 cm, akrilik na platnu i kartonu, 2008.

Sample Image
Dubravka Gruber Juričić, Zapelo, mi za oko 30,5 x 20 cm, digitalna fotografija, 2009. 

Sample Image

Izdavač: Škola primijenjene umjetnosti i dizajna, Zagreb –

Za izdavača: Maja Krstić Lukač
Voditeljica Salona i postav izložbe: Milica Ivanković Svirčev
Predgovor: Zrinka Tatomir – Fotografije: Danijela Lušin, Jelena Blagović
Oblikovanje kataloga: Vinka Mortigjija Anušić – Tisak: Tipomat d.o.o.

Sample Image

Akademija-Art.net