Njemačka je u finalu Svjetskog prvenstva u Rio de Janeiru pobijedila Argentinu s 1:0 golom Marija Götzea u 113. minuti, osiguravši svoj četvrti svjetski naslov!

njem arg

Nogometna reprezentacija Njemačke osvojila je prvo mjesto na Svjetskom prvenstvu u Brazilu nakon što je u finalnom dvoboju na Maracani u Rio de Janeiru nakon produžetaka pobijedila Argentinu 1:0. Trenutak odluke dogodio se u 113. minuti kada je Mario Goetze svladao Sergia Romera.

Njemačkoj je to četvrti svjetski naslov, čime se izjednačila s Italijom, koja također ima četiri titule. Uspješniji je samo Brazil s pet titula svjetskog prvaka. ‘Elf’ je bio najbolji i 1990. u Italiji, 1974. pred svojim navijačima, te 1954. u Švicarskoj. Argentina je pak u svom petom finalu upisala i treći poraz. ‘Gauči’ su bili drugi i na premijernom prvenstvu 1930. u Urugvaju, te 1990. u Italiji, kada su također u finalu izgubili od Njemačke.

Za Nijemce je finale loše počelo i prije prvog sučevog zvižduka, jer se na zagrijavanju ozlijedio Sami Khedira, a umjesto njega u momčad je uskočio Chrisoph Kramer. Međutim, nakon pola sata i on je morao iz igre jer je dobio neugodan udarac u glavu. Umjesto veznjaka Borussie Mönchengladbach u igru je ušao Schürrle.

Loewova momčad je u prvih 20 minuta bila bolja, imala je inicijativu i daleko veći posjed lopte, no nikako nije uspjevala probiti dvostruki argentinski blok. Prvu pravu priliku na utakmici imali su Argentinci u 21. minuti, kada je Higuain izbio sam pred Neuera, ali je sa 16 metara pucao pored gola. Napadača Napolija gurnuo je u priliku Kroos neoprezno vrativši loptu svom vrataru.

U 37. minuti vidjeli smo i prvu opasnost pred argentinskim vratima. Müller je probio stranu, gurnuo povratnu lotu koju je opalio Schürrle, no Romero je bio na mjestu. Tri minute kasnije paniku pred vratima ‘elfa’ je složio Messi probivši lijevi bok, no njegov pokušaj su zajednički blokirali Boateng i Neuer. U poluvremenu bez pravih prilika najbliže golu bila je Njemačka u 45. minuti, Kroos je ubacio iz kornera, a Howedes je uzdrmao vratnicu.

Na otvaranju drugog dijela argentinski izbornik Sabella uveo je u igru Aguera i ‘Gauči’ su daleko odlučnije krenuli u nastavak. Već u 47. minuti Messi je imao zicer, no pucao je pored gola. Prvu priliku u nastavku Njemačka je imala u 59. minuti, kada je Miroslav Klose pucao glavom, no nedovoljno jako. U 75. minuti je ponovo zaprijetio Messi, no njegov udarac je bio neprecizan. Najbolju priliku u nastavku njemačka reprezentacija je imala u 82. minuti, kada je Kroos na povratnu loptu Ozila s ruba kaznenog prostora pucao pored gola. Do kraja regularnog dijela utakmice više nije bilo prilika pa se ušlo u produžetke.

Njemačka je do vodstva mogla doći već u prvoj minuti produžetka, ali Romero je sjajno obranio udarac Schuerrlea, kojeg je još ljepše uposlio Goetze. Svoju veliku priliku Argentina je dočekala u 97. minuti – Palacio je sjajno prsima primirio ubačaj Gaga, izbio je sam ispred njemačkog vratara, ali potom katastrofalno pucao. Napadač Intera je pokušao prebaciti Neuera i uradio je to loše. Trenutak odluke dogodio se u 113. minuti ,kada je Götze zatresao argentinsku mrežu. Najveći dio posla obavio je Schürrle probivši se po krilu, nakon čega je sjajno ubacio, a veznjak Bayerna je primio loptu na prsa te je poslao pored Romera.

U subotu je u dvoboju za treće mjesto Nizozemska pobijedila Brazil 3:0 golovima Robina van Persiea (2-11m), Daleyja Blinda (17) i Georginia Wijnalduma (90+1). Nizozemskoj je ovo prvi put da je SP završila na trećem mjestu, tri je puta bila druga (1974., 1978., 2010.), a jednom četvrta (1998.). Peterostruki svjetski prvak Brazil je drugi put završio kao četvrti, nakon 1974. godine.

FINALE: NJEMAČKA – ARGENTINA 1:0

RIO DE JANEIRO. Stadion Maracana – 74,738 gledatelja; Sudac: Nicola Rizzoli (Italija);
Strijelci: 1-0 Goetze (113)
Žuti kartoni: Schweinsteiger, Schuerrle / Mascherano, Aguero
Crveni kartoni:

NJEMAČKA: Neuer – Lahm, Boateng, Hummels, Hoewedes – Schweinsteiger, Kramer (od 31. Schuerrle) – Mueller, Kroos, Ozil (od 119. Mertesacker) – Klose (od 88. Goetze)

ARGENTINA: Romero – Zabaleta, Demichelis, Garay, Rojo – Mascherano, Biglia, Perez (od 86. Gago) – Messi, Lavezzi (od 46. Aguero), Higuain (od 77. Palacio) /Foto: Reuters/PIXSELL, HRT/

Mario Götze junak je pobjede Njemačke nad Argentinom

Ofenzivac Bayerna je ušao s klupe i zabio pobjednički gol, a izbornik Joachim Löw je otkrio što mu je rekao prije nego što ga je poslao u igru.

– Rekao sam Mariju da pokaže svijetu da je bolji od Messija i neka odluči Svjetsko prvenstvo. On je čudesan igrač, može igrati na bilo kojoj poziciji i znam da može presuditi utakmicu što je i napravio – rekao je Löw.

Nijemci su sinoć uzeli svoj četvrti naslov prvaka.

– Posljednjih godina smo stalno napredovali i ova je momčad to zaslužila. Momčadski duh je nevjerojatan, ovi igrači imaju veliku snagu volje – rekao je njemački izbornik i dodao:

– Možda Miroslav Klose izdrži još četiri godine jer kod njega ništa nje nemoguće. Ostatak momčadi je još mlad i možemo napraviti puno dobrih stvari.

Njemački mediji slave veliku pobjedu svoje reprezentacije i osvajanje naslova svjetskog prvaka

Junak tamošnjih novinara je mladi Mario Götze koji je ušao s klupe i zabio Argentini u produžetku za pobjedu.

Najtiražniji list, tabloid Bild je na naslovnici donio fotografiju Götzea uz poruku “1:0” i “svjetski prvaci”.

– Götze, bog nogometa. Hvala Jogi, hvala igrači. Učinili ste nas neopisivo ponosnima – piše Bild.

Spiegel ne svom online izdanju je podsjetio na četiri godine “1954. 1974. 1990. 2014!” kada su Nijemci postali prvaci svijeta.

– To je istina – navodi Die Welt koji je te ove tri riječi otisnuo u nacionalnim njemačkim bojama, crnom, crvenom i žutom.

– Kakva utakmica, kakav borba, kakva drama – navodi Die Welt.

Sportski list Kicker također slavi mladog Götzea koji je zabio gol za četvrtu zvjezdicu na njemačkom grbu.

– Konačno svjetski prvaci – piše Kicker.

Süddeutsche Zeitung piše da će tri scene ostati u sjećanju nacije – nevjerojatni gol Götzea, krvarenje Schweinsteigera te trenutak kada je Low podignuo pehar svjetskih prvaka.

– Sreća za vječnost – piše Süddeutsche Zeitung.

Kapetan Argentine Lionel Messi nije uspio podignuti trofej svjetskih prvaka, ali je za utjehu proglašen najboljim igračem Svjetskog prvenstva

No, kaže da mu ta nagrada znači jako malo.

– Dugo nismo bili u polufinalu i ponosni smo što smo uspjeli doći do finala. No, tužni smo jer smo zaslužili više. Napadači su propustili prilike koje su imali. Osjećamo se loše jer nismo uspjeli osvojiti naslov. Bolno je ovako izgubiti – rekao je Messi.

Messi je naglasio i da je Njemačka imala dan više za odmor budući da je polufinale igrala u utorak.

– Razlika od jednog dana je velika u ovoj fazi natjecanja.

Argentinac je ponovo povraćao na terenu, no čini se da se radi samo o umoru.

– Fizički sam dobro kao i ostali igrači.

I Merkel slavila s igračima u svlačionici

– Svi mi koji smo sudjelovali u ovome smo prvaci! Ovo je naš zajednički uspjeh, sve, od početka do kraja – klicao je u trenucima veselja Manuel Neuer, vratar Njemačke. A ubrzo nakon toga dobio je Zlatnu rukavicu, nagradu za najboljeg vratara SP-a.

– Bili smo strpljivi i čekali na pogrešku suparnika. Bili smo uvjereni da smo bolji. Pokazali smo svoju moć – kazao je Philipp Lahm, jedan od najboljih igrača Elfa u Brazilu.

– Svjetsko prvenstvo iz Italije 1990. godine prvo je kojeg se sjećam. I tada je Njemačka bila prvak svijeta. Sada je i naša generacija ostvarila san, a k tome postali smo i prva europska reprezentacija koja je slavila na američkom tlu – naglasio je Lahm nakon velike pobjede koja je Nijemcima donijela četvrti naslov prvaka.

A sa igračima Elfa slavila je i njemačka kancelarka Angela Merkel ponovno im se uvukavši u svlačionicu. Nije im smetala jer bilo im je samo do pjesme i plesa…