Uz proslavu 50. obljetnice djelovanja Hrvatske katoličke zajednice bl. Jakova Zadranina – Göppingen i sv. Leopolda Bogdana Mandića – Geislingen objavljena je monografija „Zajedno u vjeri – Zusammen im Glauben 1968-2018“. Monografiju je izdao FMC Svjetlo riječi iz Sarajeva i spomenute Zajednice, a uredila Marija Belošević koja je autorica i većine teksta, kao i fotografija.
U uvodnom dijelu nalazi se pozdravno slovo voditelja Zajednica fra Ivice Jurišića, slijede pozdravi i čestitke predsjednika Vijeća HBK i BK BiH za hrvatsku inozemnu pastvu biskupa Pere Sudara, pomoćnog biskupa biskupije Rottenburg-Stuttgart Matthäusa Karrera, provincijala Franjevačke provincije Bosne Srebrene fra Joze Marinčića, nacionalnog ravnatelja Ravnateljstva dušobrižništva za Hrvate u inozemstvu dr. Tomislava Markića, dekana Dekanata Göppingen-Geislingen i župnika župe sv. Marije u Geislingenu Martina Ehrlera, donedavnog župnika župe Krista Kralja i sv. Marije u Göppingenu Markusa Rometscha, te voditelja ureda za migracije Geislingena Rudija Eberta. Tu je i tekst s notnim zapisom himne „Mi smo narod Tvoj“ autorice Marije Maje Perković, te tumačenje loga proslave jubileja koji je prema ideji Marije Belošević izradio Marinko Nikolić.
U prvom poglavlju monografije naslovljenom „Povijest koja se ne zaboravlja“ dat je sažet prikaz masovnijeg dolaska Hrvata na područje Zajednica, te sjećanja onih koji su stigli među prvima, a ovdje još žive.
Drugo poglavlje dio donosi životopise dušobrižnika koji su djelovali od početka u HKM Göppingen, koja je prije desetak godina podijeljena na dvije današnje Zajednice, kao i životopise pastoralnih suradnika, te popis hrvatskih (nad)biskupa koji su pohodili Misiju/Zajednice i popis svećenika koji su bili na ispomoći ili propovijedali u raznim prigodama.
„U mjesnoj Crkvi“ naslov je trećega poglavlja u kojem se donosi sažeti osvrt na brojčano stanje vjernika stranaca u Biskupiji Rottenburg-Stuttgart među kojima hrvatski vjernici zauzimaju drugo mjesto odmah nakon Talijana. Ovaj dio donosi i brojčane podatke za Dekanat Göppingen-Geislingen s naglaskom na prosjek pohađanja misa koji u Dekanatu iznosi 7,01% s tendencijom pada, dok se u hrvatskim zajednicama postotak kreće između 25 i 30%. U ovom dijelu donosi se i osvrt na tijek stvaranja novih Zajednica drugoga materinskog jezika, te konkretni koraci nastanka dviju Zajednica u Göppingenu i Geislingenu koje su ranije činile HKM Göppingen.
Četvrto poglavlje „Hod dug pola stoljeća“ daje prikaz pola stoljeća dugog djelovanja prve HKM, a potom Zajednica. Sakramentalni život prati se prema statističkim podacima koji datiraju i od vremena prije formalnog osnivanja HKM, tj. od 1962. godine. Donose se i podaci o polaznicima vjeronauka, sudjelovanju u životu mjesne Crkve, hodočašćima, aktivnostima mladih, ministranata, obiteljskom pastoralu, socijalnoj službi i socijalnoj zauzetosti. Obrađen je i dio vezan uz pomoć koju je HKM prikupljala tijekom Domovinskoga rata što je popraćeno isječcima iz njemačkoga tiska, te zahvalnicama. O proslavi 10. Obljetnice HKM pokrenuto je glasilo, koje izlazi i danas, pa je i taj dio našao svoje mjesto na stranicama monografije. Tu je i osvrt na Euharistijski kongres hrvatskih vjernika biskupije Rottenburg-Stuttgart koji je 1984. održan u Göppingenu, kao i kraći zapisi o gostovanjima, predavanjima i drugim kulturnim događanjima.
Peto poglavlje obrađuje „Novi val doseljavanja“ koji bilježi da je u odnosu na 2013. godinu broj vjernika u obje zajednice povećan više nego dvostruko. Među upisanim vjeroučenicima aktualne školske godine njih je tek manji broj rođen u Njemačkoj, a kao mjesta rođenja najviše ih dolazi s područja Slavonije, no zastupljeni su praktički svi dijelovi Hrvatske, kao i Bosne i Hercegovine.
Šesto poglavlje „Zajednice danas“ donosi statistiku za 2018. godinu, pregled aktivnosti po mjesecima u jubilarnoj godini, te popis suradnika u pastoralu i članova Pastoralnog vijeću obje Zajednice.
Sedmo poglavlje naslovljeno je „Otvoreni životu i zajedništvu“ , a predstavlja obitelji s više djece. U poglavlju „Kulturno-obrazovno-sportski život“ predstavljene su skupine i udruge koje djeluju u okviru Zajednica, ili usko s njima surađuju.
„Crkvi, narodu, zajednici“ naslov je osmog poglavlja u kojem je predstavljena Marija od Bosne koja je obilježila ovaj kraj u drugoj polovici 14. st., a spomen na nju živi i danas.
Posljednje poglavlje donosi osvrt na samu proslavu zlatnoga jubileja. Uz govor fra Ivice Jurišića, tu je i propovijed krčkog biskupa Ivice Petanjka koji je u ovoj prigodi pohodio Zajednice, pozdravni govor biskupa Karrera, te čestitka župnika Stefana Pappelaua. Ovo poglavlje završava tekstovima koji su o proslavi objavljeni u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, te Njemačkoj.
U prijevodu mr. Joze Bešlića na njemački jezik, monografija donosi prikaz proslave jubileja, te sažetak povijesnog hoda Zajednica. IKA
mala retrospektiva
REGINA POETICA1. broj, srpanj 2022. godine, Zagreb REGINA POETICA (lat kralj...11th Jul 2022
Uskoro iz tiska izlazi knjiga Fikseri u srednjem vijeku redovne profesorice kom...09th Sep 2023
Kratki, snažni, upozoravajući gusti zapisi i o svakodnevnom, nevažnom trenutku,...21st Aug 2022