Košarkaši Cedevite slavili su u hrvatskome derbiju 13. kola ABA lige u Zagrebu protiv Zadra s 83-72 (28-16, 17-27, 19-14, 19-15).

Cedevita je igrala bez ozlijeđenih Karla Žganeca i Marka Banića, zbog čega je trener Zagrepčana Slaven Rimac imao znatno sužene mogućnosti pod košem.

U prvom poluvremenu Cedevita je imala jednu veliku seriju (15-0) u prvoj četvrtini, a Zadar u drugoj četvrtini (12-0). Na veliki odmor s vodstvom 45:43 otišli su domaćini, za koje je već do velikog odmora Ivan Ramljak zabio 20 poena.

Zadrani su prvi put na utakmici poveli kad je Kwame Vaugn u 22. minuti zabio tricu za 49:47 prednost svoje momčadi. Međutim, Elgin Cook, Andrija Stipanović i Jacob Pullen završili su treću četvrtinu serijom 10-2 za vodstvo Cedevite 64:57.

U četvrtoj dionici Zadrani su u dva navrata došli na -5 kad su se približili na zaostatak 59:64 i 63:68. Međutim, nakon što su Edo Murić, Cook i Justin Cobbs napravili seriju 9-0 za 77:63 vostvo Cedevite na 3:41 min. do kraja utakmice, Zadrani više nisu ozbiljno priprijetili.

Za pobjednike je Ramljak uz šut za tricu 3/4 upisao 26 poena i šest skokova, Cobbs je ubilježio 14 poena i šest asistencija, Cook 11 poena i sedam skokova, a Pullen je zabio 10 poena.

Na strani Zadra Božić je ubilježio 17 poena, 11 skokova i sedam asistencija, a Vaughn 16 poena i tri skoka.

Ova utakmica ujedno je poslužila kao blagdanska asistencija za Klub HEO, prvu hrvatsku udrugu roditelja djece oboljele od malignih bolesti.

Namjera igrača, trenera, zaposlenika i uprave KK Cedevita bila je pomoći u prikupljanju preostalog potrebnog iznosa od 35.000,00kn za nabavu vozila koje je Klubu HEO neophodno za rad. Osim izravnim donacijama, KK Cedevita je odlučila prepustiti i prihod od prodanih ulaznica s utakmica protiv Olimpije, Tofaša i Zadra Klubu HEO. Također, pozivaju se svi fanovi i partneri kluba, kao i suparnički klubovi, da su uključe – direktnom donacijom na žiro račun udruge kod HPB-a – IBAN HR07 23900011100943149 ili na druge načine.

IZJAVE NAKON UTAKMICE
Slaven Rimac, trener Cedevite: “Očekivali smo u startu tešku utakmicu. Vidi se da je Zadar promjenom trenera napravio napredak u igri. Tu su došle neke pobjede i stvarno respektiram Zadar. Mislim da su kvalitetna momčad, a na kraju krajeva, sad su pojačani i s još jednim kvalitetnim igračem. Očekujem da će imati bolji nastavak sezone. Realno, ovo nije momčad koja se bi trebala boriti za ostanak i mislim da će sada sa Žorićem ići prema naprijed. Zadar je tradicionalno nezgodan suparnik za Cedevitu u Zagrebu. Mi smo dobili dosta utakmica, ali teško je konstantno držati sportsku formu, pogotovo što imamo kratku rotaciju visokih igrača. Danas nam je Darko Bajo opet dao dobre minute, a išlo nam je i na ruku što je Zadar promašio neke otvorene šuteve. Sve u svemu, uz malo sreće ovo je vrijedna pobjeda za nas.”

Ivan Ramljak, krilo Cedevite: “Nama je svaka pobjeda vrijedna. Već na prošloj presici rekao sam da se nakon onakvog starta u sezonu mora hvatati svaka pobjeda. U ovoj utakmici smo imali jedan problem, a to je bio njihov napadački skok. Imali su 16 napadačkih skokova i da smo to bolje kontrolirali mislim da bi ranije završili utakmicu.”

Ramljaka su novinari pitali i je li mu ovo napadački možda i najbolja utakmica u karijeri.

“Sigurno da je, posebno prvo poluvrijeme, kad se obrana više koncentrirala na Pullena i Cobbsa, tako da se meni više otvorilo više prostora”, rekao je Ramljak.

Ante Nazor, trener Zadra: “Čestitam protivniku na zasluženoj pobjedi. Rekao bih da je utakmica imala dobar start i dobar finiš po našeg protivnika i da je to odlučilo pobjednika. U samom startu se nismo snašli. Temeljem svojih izgubljenih lopti došlo je do toga da nam se protivnik rastrči. Kad smo shvatili da s dobrom obranom i spuštanjem lopte na unutarnje pozicije možemo s njima igrati, uhvatili smo priključak i utakmica je bila otvorena do samog kraja. Međutim, protivnik je bio čvršći i raspoloženiji da utakmicu privede kraju. Mi smo u završnici propustili poneke stvari koje se tiču obrane, odgovornosti i discipline i to je presudilo.”