Prosinečki zaustavio i Kovača

azerbajdzan--hrvatska

Robert Prosinečki je s reprezentacijom Azerbajdžana uspio iščupati veliki bod protiv Hrvatske

Momčad Nike Kovača u svojoj je najjačoj postavi odigrala tek 0:0 u Bakuu i tako malo zakomplicirala borbu za prve dvije pozicije u skupini H

Hrvatska je dominirala od prve minute, imala je 68 posto posjeda lopte, 19 udaraca prema golu i pet kornera, no nije uspjela slomiti obranu Azera. Odigrala je možda i najslabiju utakmicu u ovom kvalifikacijskom ciklusu, čime je dovela u pitanje miran odlazak u Francusku na Europsko prvenstvo. Slabu predstavu naše reprezentacije predvodio je Mario Mandžukić, koji je u katastrofalno reagirao u nekoliko vrlo izglednih situacija.

Prvu odličnu priliku Hrvatska je imala već u drugoj minuti. Modrić je dugom loptom pronašao Mandžukića koji je bio sam pred Agajevim, no nije dobro zahvatio loptu. U sedmoj minuti okušao se i Perišić no njegov udarac sa 20-tak metara je završio pored gola.

U 28. minuti vidjeli smo i najljepšu akciju ‘kockastih’ u prvom dijelu. Kombinirali su Modrić, Pjaca i Vrsaljko koji je povratnom loptom s krila uposlio Perišić, a njegov prizemni udarac sjajno je obranio Agajev. U posljednjih 15 minuta prvog dijela Hrvatska je podigla ritam igre i stezala obruč oko suparničkog gola. Hrvatska je imala apsolutnu dominaciju posjeda lopte, ali to nije uspjela konketizirati. Do kraja prvog dijela vidjeli smo još dvije zanimljive akcije pred golom Azera, no niti jedna nije donijela promjenu rezultata.

Na otvaranju drugog dijela domaćin je imao najbolju priliku na utakmici. Nazarov je pucao sa 20 metara, srećom Subašić je bio spreman. Već iduće minute Hrvatska je uzvratila, a Perišić je uzdrmao okvir gola. Novi član milanskog Intera je ubacio za Mandžukića, ali je njegov udarac završio na gredi.

U 58. minuti glavom je zaprijetio Mandžukić nakon Perišićeva ubačaja, no njegov udarac je išao ravno u domaćeg vratara. Mandžukić je bio u središtu pažnje i u 65. minuti, ali je ponovo loše reagirao na odličnu Rakitićevu asistenciju. Umjesto konkretnog udarca napadač Juventusa je petom proslijedio loptu u ruke Agajevu.

Tri minute kasnije Kovačić, koji je u 59. minuti ušao u igru umjesto Badelja, je imao sjajnu priliku, no lopše je pucao sa 13-14 metara. Nažalost, niti Mandžukić nije bolje reagirao u 85. minuti. Kovačić i Kalinić sve su pripremili za Mandžukića koji je promašio sjajn priliku.

Hrvatski nogometni stručnjak Robert Prosinečki usporio je put naše reprezentacije prema Europskom prvenstvu koje će se iduće godine održati u Francuskoj

Hrvatska je u Azerbajdžanu osvojila tek bod odigravši 0:0, no ostaje dojam da je tome bilo tako samo iz razloga što smo na travnjaku izgledali vrlo ‘raštimano’ i nepovezano. Azerbajdžan je odigrao solidno, no nije glavni razlog zbog kojeg je Hrvatska ispustila dva boda.

Prosinečki je bio izrazito zadovoljan svojom reprezentacijom i osvojenim bodom pred domaćom publikom.

“Moji igrači su se hrabro borili. Odigrali smo odličnu utakmicu i sasvim zasluženo osvojili jedan bod. Bod je vrlo važan za nas, ne u ovim kvalifikacijama, već za nastavak rada u Azerbajdžanu”, rekao je Prosinečki u izjavi za HTV.

Kako komentirate igru Hrvatske reprezentacije?

“Hrvatska je velika reprezentacija koja je ovdje došla pobjediti, međutim uspjeli smo ju u tome spriječiti. Ne želim govoriti o Hrvatskoj, već o svojoj reprezentaciji. Nadam se da će Hrvatska biti bolja već u Norveškoj i vjerujem da joj je i s ovim rezultatom odlazak na Euro osiguran”.

Vjerujete li da Azerbajdžan može otkinuti i koji bod Italiji?

“Mi ćemo prvo razmišljati o Malti, a tek onda o Italiji. Na dobrom smo putu da se dobro suprotstavimo i najvećim reprezentacijama što smo danas i pokazali”.

Pod vodstvom Roberta Prosinečkog Azerbajdžan je već tri utakmice bez poraza i bez primljenog pogotka, što je najduži niz u povijesti ove reprezentacije. Pobijedili su Maltu (2-0), a protiv Norveške i Hrvatske odigrali 0-0. Podsjetimo, pod vodstvom Bertieja Vogtsa Azeri su u prva četiri kola primili čak 11 pogodaka!

Azerbajdžan za tri dana igra na Malti, a potom mjesec dana kasnije dočekuje Italiju. U posljednje dvije utakmice ciklusa Prosinečki putuje u Bugarsku i dočekuje Norvešku.

{youtube}K-S7xr02fOc|500|400|0{/youtube}

Izbornik Kovač objasnio ulogu Pjace i zašto je izvadio Modrića

”Bili smo dominantni. Nismo zabili gol koji smo morali i moramo s time živjeti. Imali smo prilika, pa i prečku. Protiv Norveške u Zagrebu nam je ušao svaki udarac u gol. Oni su se branili. Nije jednostavno probiti takav blok. Momci su se trudili od prve minute, nadam se da ćemo ih sada dignuti kako bi odigrali pravu utakmicu u Oslu”, rekao je Kovač u izjavi za HRT.

Potom je Kovač objasnio svoje poteze prije i za vrijeme utakmice.

”Brozović nije počeo jer je u prošloj utakmici dobio udarac u skočni zglob. Htjeli smo ga poštedjeti, ali ubacio sam ga jer je bilo potrebno. Modrića sam izvadio jer se dosta potrošio, a očekuje nas još utakmica u Norveškoj. Tražit ćemo pobjedu i u Oslu, a vidjet ćemo kako će se razvijati. Ići ćemo svom snagom po tri boda, a o promjenama ćemo odlučiti kada vidimo kakvo je zdravstveno stanje. Mislim da će biti promjena. Mandžukiću nedostaju golovi, ali bit će ih opet. Najvažnije mu je da ulazi u šanse i radit ćemo na tome da ih zabijemo

Pjaca je većinu utakmice proveo u sredini, iako slovi kao sjajno krilo. Na toj poziciji igra u Dinamu.

”Pjaca zna igrati iza špice, kao neka plutajuća špica. To je igrao kod mene u mladoj reprezentaciji. Tražio sam da ulazi iza linija protivnika i dobro je to radio. Ubacili smo kasnije sve ofenzivno što imamo, Nikola je ušao kao drugi napadač”, objasnio je izbornik. gol.dnevnik.hr