Skip to content

OTVORENA IZLOŽBA “FRANO MISSIA – SLIKE I GRAFIKE 1956. – 1980., POVODOM STOGODIŠNJICE ROĐENJA”

Nacionalni muzej moderne umjetnosti predstavio je 16. siječnja u Galeriji Josip Račić izložbu „Frano Missia – slike i grafike 1956. – 1980., povodom stogodišnjice umjetnikova rođenja“

Lana Šetka

Uz uvodni govor ravnatelja Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Branka Franceschija, stvaralaštvo ovog akademskog slikara, koji je živio i stvarao u Splitu, New Yorku i Parizu, uzvanicima je predstavio dr.sc. Dalibor Prančević, kustos izložbe i autor umjetnikove dvojezične monografije “Frano Missia – Lutajući slikar: kronopis jednog umjetničkog puta” iz 2019., u izdanju Filozofskog fakulteta u Splitu i Muzeja grada Splita. Otvorenju izložbe prisustvovala je i Jelena Missia, koja je najavila retrospetivu svog supruga u ljeto 2024. u njegovom rodnom Splitu, u kojem je preminuo 2018., u 94. godini.

Izložbu Frane Missie u Galeriji Josip Račić – koja prikazuje 15 umjetnikovih slika izvedenih kombiniranom tehnikom na platnu ili temperom na papiru nastalih u razdoblju između 1956. i 1966. u Splitu i Parizu, te dvije grafike koje je tehnikom izravnog otiska predmeta Frano Missia 1980. izveo u New Yorku  – zagrebačka kulturna javnost ima priliku razgledati do 11. veljače 2024.

Životopis umjetnika
Frano Missia(Split, 23. travnja 1924. – Split, 28. ožujka 2018.) umjetnik je iz Splita koji je do kraja života zadržao i svoje međunarodne adrese u Parizu i New Yorku. Studij strojarstva završio je na Tehničkom fakultetu u Zagrebu 1957. godine. Također je započeo i studij kazališne scenografije na Kazališnoj akademiji u Zagrebu u klasi Kamila Tompe koji nikada nije završio zbog odlaska u Pariz 1958. godine. U Parizu je bio angažiran na poslovima tehničkog usmjerenja istovremeno umjetnički stvarajući i sudjelujući u likovnom životu. Godine 1968. odlazi u New York pragmatično iskoristivši svoju diplomu strojarstva, tada deficitarne struke. Međutim, u New Yorku nastavlja svoje umjetničko obrazovanje pa se 1970. godine upisuje na diplomski studij slikarstva i scenografije na Hunter College (New York City University) koji završava 1973. godine. Na istom je sveučilištu dvadesetak godina sudjelovao u nastavi na Odsjeku za likovne umjetnosti predavajući deskriptivnu geometriju i perspektivu. Doktorat s temom iz pedagogije umjetnosti (Painting the Nude by Male Artist in Western Art) obranio je na koledžu Teachers College njujorškog sveučilišta Columbia University 1993. godine. Do kraja je života živio i stvarao u Splitu, Parizu i New Yorku.

Umjetnički rad Frane Missije (1924. – 2018.) donedavno i nije bio dostatno poznat likovnoj publici u Hrvatskoj, izuzev one u rodnom mu Splitu koja je rado nabavljala njegova djela. Riječ je o poprilično raspršenom opusu koji je nastajao u različitim kontekstualnim sferama i prostorima – lokalnom splitskom okružju, europskom kulturnom prostoru (Pariz, Lyon, München, Stockholm), američkom umjetničkom ambijentu (New York). Ipak, 2019. godine objavljena je opširna dvojezična monografija koja je rezultat istraživanja Missijina opusa i arhivskog materijala sačuvanih mahom u Hrvatskoj i temeljena na intenzivnom druženju

te razgovorima sa samim umjetnikom i njegovom suprugom Jelenom. (…)

(…) Izložba kojom se obilježava stota godišnjica rođenja Frane Missije prikazuje njegov opus kroz svojevrsnu dihotomiju apstraktnih i figurativnih načina slikarskog angažmana i to ne iz rakursa njihova antagonizma nego međusobne prožetosti i supostojanja. Pritom su odabrana ponajbolja djela nastajala na različitim geografskim širinama i dužinama prateći

zapravo – i skicirajući – životni itinerar njihova umnogome neobičnog tvorca.

Iz teksta dr. sc. Dalibora Prančevića u pratećem katalogu izložbe „Frano Missia – slike i grafike 1956. – 1980., povodom  stogodišnjice umjetnikova rođenja“ u Galeriji Josip Račić.

Snimio: Goran Vranić © Nacionalni muzej moderne umjetnosti, Zagreb

Optimized by Optimole