JOŠ JEDNA USPJEŠNO REALIZIRANA HUMANITARNA LIKOVNA KOLONIJA KARLOVAČKOG CRVENOG KRIŽA – Voditelj kolonije Božo Rupčić Boško, prof.
Božo Rupčić – Boško
U prvom radnom tjednu nove školske godine Gradsko društvo Crvenog križa Karlovac je u nastavku svojih raznovrsnih aktivnosti realiziralo Likovnu koloniju “Likovni volonteri na djelu – VIR 2023.“ u prekrasnom i inspirirajućem ambijentu i toplo iskazanom gostoprimstvu djelatnika Odmarališta „Cvrčak“ na otoku Viru, a koje je u sastavu GDCK Pakrac.
I ova je kolonija, kao i prethodnih desetak, organizirana s ciljem prikupljanja fundusa umjetničkih radova za potrebe iskazivanja simboličke moralne zahvale dobrovoljnim darivateljima krvi iz evidencije karlovačkog Crvenog križa koji su u tekućoj godini ostvarili svoje jubilarno ili završno darivanje krvi. Kao i svih godina do sada, uručivanje slika jubilarnim darivateljima krvi će se izvršiti na javnoj svečanosti koja će se u Karlovcu organizirati povodom obilježavanja 25. listopada-Dana dobrovoljnih darivatelja krvi. Pored toga, umjetničke slike nastale na koloniji u Viru su namijenjene i za druge potrebe moralne zahvale donatorima i drugim značajnim ustanovama, te fizičkim i pravnim osobama, pojedincima te volonterima koji pružaju nesebičnu potporu i u drugim programskim područjima rada karlovačkog Crvenog križa. U pripremi kolonije ostvareni su sadržajni kontakti sa predsjednicima i pojedinim članovima Likovne udruge ULAK iz Karlovca, Likovne udruge Art Forum Zadar, Likovne udruge Akademija art iz Zagreba, te članovima Kulturnega in umetniškega društva Univerzitetnega kliničnega centra in Medicinske fakultete dr. Lojz Krajger“ iz Ljubljane, kao i brojnim umjetnicima iz drugih sredina.
Ovo je prigoda da se na barem simbolički način još jednom zahvalim svim sudionicima kolonije u ime Organizacijskog odbora likovne kolonije i svih darivateljica i darivatelja krvi karlovačkog Crvenog križa koji će uskoro primiti neki od nastalih likovnih radova, te da im izrazim i poštovanje ne samo zbog njihovog odaziva na ovu koloniju, već prije svega, zbog njihove dugogodišnje senzibiliziranosti, entuzijazma i predanosti da kroz likovno stvaralaštvo aktivno pomažu u ostvarivanju različitih humanitarnih projekata iz područja javnih ovlasti Hrvatskog Crvenog križa, poput ovog, ali i svoje i naše divljenje zbog njihovog sudjelovanja i u drugim područjima humanitarnog djelovanja i u drugim sredinama, osim karlovačke.
Zajednička osobina većine „likovnjaka“, senzibiliziranost za uključivanje u kreativni rad za potrebe ostvarivanja nekog humanitarnog cilja je nesporna i hvale vrijedna, a što dokazuje redovno organiziranje likovnih kolonija sa već gotovo petnaest godišnjom tradicijom, ali i sa sve većim brojem sudionika koji nisu samo iz okruženja karlovačke lokalne zajednice, već dolaze i iz udaljenih sredina, čak i izvan granica RH. Stoga u prvom redu koristim i ovaj prostor da, pored likovne, ukažem i na druge ništa manje značajne dimenzije ove naše „virske likovne priče“, a prije svega, da čitateljicama i čitateljima ovog portala pokušam ukazati i na ljudsku i humanitarnu dimenziju likovnog stvaralaštva naših sudionika, odnosno da riječima pokušam iscrtati grupni portret naših sudionika- likovnih volontera.
Dosadašnje likovne kolonije u karlovačkom Crvenom križu smo u pravilu organizirali u dane vikenda ili blagdana računajući da će nam naši likovni volonteri upravo tada moći nesputano pokloniti svoje slobodno vrijeme i naravno, svoju kreativnost. Iako smo zbog opravdanih razloga ovogodišnju likovnu koloniju za razliku od prethodnih umjesto u dane vikenda morali organizirati upravo u prvom radnom tjednu nove školske godine, niti ta okolnost nije bila prepreka da se naši likovni volonteri u nju odazovu, bez obzira na svoje privatne, obiteljske ili profesionalne obaveze. Tako su mnogi od njih, u ulozi očeva i majki, djedova i baka u drugi plan stavili svoje privatne i obiteljske obaveze, a osobito potrebu da prve dane nove školske godine provedu uz svoje najmlađe, uz svoju djecu, unuke ili rođake, da im budu moralna podrška u tim prvim školskim koracima i time ih osnaže za nove školske obaveze. Isto tako, neki od umjetnika su odazivom na našu koloniju i svoje profesionalne obaveze u prvim danima ovog radnog tjedna odlučiti staviti „ u mirovanje“, pa su već prvih radnih dana nakon završenih godišnjih odmora za potrebe naše kolonije neki uzeli neplaćeni odmor, slobodne dane ili iskoristili preostale dane godišnjeg odmora, te su time još jednom pokazali svoje poimanje predanosti, odricanja i iskrenog (likovnog) volonterstva u Hrvatskom Crvenom križu.

I tu je dimenziju njihovog kreativnog i ljudskog davanja potrebno posebno istaknuti, jer su neki od naših sudionika u radnom odnosu, neki od njih su zaposleni kod privatnih poslodavaca, neki su u samostalnim djelatnostima ili kao slikari koriste zadnje dane turističke sezone za portretiranje, slikanje i /ili izlaganje, te su sudjelovanjem na našoj koloniji neki ostali bez očekivanih prihoda i zarade. Neki su sudionici svoje umjetničke ambicije i planove morali uskladiti i sa ovom kolonijom te su u svoje prenatrpane kalendare ugradili i svoj dolazak na Vir, poput našeg prijatelja Tonija Belobrajdića koji kao slikar živi i ostvaruje uspješnu profesionalnu karijeru u Sidneyu, a na Vir je došao neposredno nakon uspješno održane izložbe u Pekingu. Na Viru mu se pridružio akademski slikar iz Crikvenice Ambroz Oroši, njegov prijatelj još iz studentskih dana, te su oboje dio njihovog predstojećeg zajedničkog umjetničkog projekta u Hrvatskoj vremenski pomaknuli da bi dali osobni kreativni doprinos našoj koloniji. Znakovit je ljudski i kreativni doprinos i karlovačkog akademskog slikara Alfreda Fredyja Krupe, našeg dugogodišnjeg likovnog volontera koji se za dolazak na Vir odlučio između obaveza sudjelovanja na prestižnim likovnim izložbama u Londonu i Sao Paolu i koji je zbog naše kolonije već prvi radni tjedan u novoj školskoj godini morao izostati sa nastave u školi u kojoj predaje.
Skicu nadopunjuju i primjeri nekolicine slikara koji su bili spriječeni da sudjeluju ali su svoju predanost potvrdili dostavom svojih radova, jer niti ove godine nisu željeli ostaviti nas i naše darivatelje krvi bez svoje likovne podrške. Izdvajamo Mišu Pakšija, predsjednika ULAK-a koji se nalazi u Njemačkoj, Roberta Garafolića iz Varaždina koji se neposredno prije kolonije razbolio, njegovog sugrađanina Živka Toplaka koji je upravo tih dana imao otvorenje svoje samostalne izložbe, Darka Galića, našeg riječkog likovnog prijatelja, koji se nalazio na snimanju filma, ali je ipak dostavio svoj likovni rad, a nama, svojim prijateljima na Viru se javio sa fotografijama sa seta koji se snima u Rijeci, i naravno sa željama za uspješan kreativni rad. Takvih i sličnih pojedinačnih priča ima dosta, pa je svaki dolazak ili nedolazak bilo kojeg „našeg“ likovnog volontera i njegova predanost da nam i u ovim okolnostima pomogne u ostvarivanju našeg postavljenog cilja vrijedan istinskog divljenja i poštovanja.
Naravno, potrebno je istaknuti i da su sudionici naše kolonije došli iz različitih sredina, pa i izvan granica Hrvatske, poput našeg kolege iz Australije ili naših kolegica i kolega iz prijateljske nam Slovenije (Zdenka Vinšek, Biserka Komac, Roman Planko i Karel Hruza), koji su odvajanjem svojeg osobnog i kreativnog vremena našoj koloniji dali i međunarodni karakter. Iako naši gosti dolaze upravo iz krajeva Slovenije koji su se nedavno suočili sa posljedicama katastrofalnih poplava i odrona izazvanih olujnim udarima, to nije bila prepreka da se odazovu našem pozivu te i ove godine daju svoj kreativni doprinos našem postavljenom humanitarnom cilju, jer je humanost trajna identifikacijska oznaka njihovog poimanja života i kreativnog rada.
Već je sama činjenica sudjelovanja umjetnika iz različitih gradova, pa i različitih država moralno vrijedna, ali i društveno poželjna, jer svojim dolaskom iz različitih sredina likovni volonteri potvrđuje davno izrečenu misao i tezu da umjetnost, ili u ovom slučaju njihovo kreativno stvaralaštvo i njihovo poimanje humanizma ne poznaju granice, jer suprotstavljene ideologije, sukobe i različitosti bilo koje vrste nadrastaju i čine bespredmetnim i bezvrijednim. Zato je iznimno važno i poželjno da u današnje vrijeme kada je javni prostor sve više opterećen i kontaminiran govorom mržnje, iznošenjem ksenofobičnih i nesnošljivih mišljenja i pozivima na nasilje, istima se, pored ostalog, suprotstavimo i snagom likovnog stvaralaštva, pa tako i sudjelovanjem likovnih autora iz različitih sredina i država. Dakle poželjno je, štoviše i iznimno društveno i civilizacijski opravdano da se štetnim i retrogradnim pojavama i ponašanjima i putem likovnog stvaralaštva umjetnika iz različitih sredina suprotstavimo sa porukama humanizma, mira i nenasilja, nediskriminacije, porukama susretljivosti, tolerancije i prijateljstva. Upravo su te poruke sastavni dio univerzalnih etičkih načela na kojima se zasniva misija i djelatnost Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca čiji je sastavni dio i Hrvatski Crveni križ.
Zbog toga je za sve nas u Hrvatskom Crvenom križu divan i častan osjećaj imati uz sebe podršku takvih volontera, i takvih likovnih prijatelja.
Ovogodišnjom likovnom kolonijom održanom na Viru, pored postavljenih primarnih ciljeva- nastanka slika za potrebe zahvale jubilarnim darivateljicama i darivateljima krvi u gradu Karlovcu, željeli smo napraviti određeni početni iskorak i potaknuti nas i naše likovne volontere, kao i buduće sudionike, likovnu javnost, umjetnike i organizatore drugih budućih likovnih kolonija na razmišljanje o potrebi podizanja razine kvalitete budućih likovnih kolonija, kako kod nas, tako i drugdje. Željeli smo tom inicijativom ove godine pokrenuti sebe, ali i potaknuti druge na početak zadovoljavanja i „viših kulturnih“ ciljeva, a koji su do sada u velikom broju kolonija, uključujući i našu bili zapostavljeni ili nisu bili dovoljno istaknuti i vidljivi, odnosno koji su do sada bili izvan našeg i vašeg „kreativnog i kulturnog radara“, atime i izvan dosega likovne publike. Posebno smo željeli učiniti iskorak iz razloga što do sada održane likovne kolonije osim zadovoljavanja primarnog cilja nisu dovoljno likovno valorizirale nastale radove na način da ih učine dostupnim uvidu šire likovne javnosti koja ima opravdana očekivanja i interes da se sa njima upozna, pa je time izostalo i ostvarivanje kulturnih ciljeva od značaja za lokalnu zajednicu i njenu likovnu publiku.
Tijekom trajanja likovne kolonije „Vir-2023.“ je ostvarena iznimna kolegijalna suradnja te je postignuta pozitivna i uvažavajuća interakcija između umjetnika različite domicilne pripadnosti, različitog likovnog pristupa i različite generacijske pripadnosti. Pored težišne usmjerenosti na osobni autorski rad i zadovoljavanje postavljenih ciljeva likovne kolonije, umjetnici su tijekom kolonije međusobno razmjenjivali osobna kreativna, profesionalna i životna iskustva, te davali prijedloge za unapređenje raznih aktualnih stručnih, umjetničkih, obrazovnih i drugih društvenih pitanja, a osobito prijedloge oko daljnjeg unapređenja organizacije ove i drugih sličnih likovnih kolonija humanitarnog karaktera koje se održavaju ne samo u Karlovcu, već i u drugim sredinama u Hrvatskoj, kao i izvan nje, te davali stručne prijedloge radi poduzimanja kvalitetnijih promidžbenih aktivnosti i pokretanja publicističkog rada o dosadašnjim likovnim kolonijama u GDCK Karlovac, kao i konkretne prijedloge za potencijalno uključivanja novih autora u njih.
Radi širenja ideje likovnosti i senzibiliziranja i drugih likovnih umjetnika za kreativno volonterstvo u sastavu HCK-a ili izvan njega, između umjetnika- članova različitih likovnih udruga su pokretane inicijative oko nastavka uključivanja pojedinih slikara u već započete ili nove zajedničke izložbe, kolonije i likovne prezentacije koje su već godinama u tijeku i u njihovim lokalnim sredinama, kao i inicijative za kreativno uključivanje slikara i u druge aktualne humanitarne projekte u drugim sredinama u RH i izvan nje.
U tom je cilju ostvarena značajna suradnja sa Borisom Žužom, predsjednikom Likovne udruge ART FORUM Zadar, koji je osim sa svojim autorskim radovima, osnažio našu koloniju i dovođenjem svojih kolega ( Stipe Zrilića, Tihomira Košte i Gorana Jeličića) te pokrenutom inicijativom oko nastavka organiziranja likovnih izložbi na području Zadarske županije a u koje je pon pozvao i pojedine sudionike naše „virske kolonije“.
Na taj je način zadovoljena i umjetnička potreba svih uključenih umjetnika- sudionika kolonije na Viru, ne samo za kreativnim stvaranjem za potrebe GDCK Karlovac, već i za razmjenom stručnih iskustava radi nastavka njihovog autorskog i kreativnog rada i likovnog narastanja uopće, ali i nastavka njihovog humanitarnog djelovanja. Međusobnim kontaktima i razmjenom informacija su likovni umjetnici osnaženi za prepoznavanje i uočavanje i drugih pojedinačnih ili širih društvenih, socijalnih i humanitarnih problema, kako unutar područja javnih ovlasti Hrvatskog Crvenog križa, tako i izvan njih, te su usmjereni na nastavak pružanja kreativnog doprinosa i u drugim humanitarnim, edukativnim i društvenim područjima. Naša promišljanja o potrebi daljnjeg kvalitativnog iskoraka u promociji kulture i umjetnosti smo ostavili za neku drugu, nadam se već slijedeću prigodu.
Istovremeno je na likovnoj koloniji karlovačkog Crvenog križa ostvarena i kvalitetna interakcija između umjetnika i članova Organizacijskog odbora likovne kolonije koji su cijelo vrijeme trajanja bili na raspolaganju sudionicima kolonije u svim logističkim potrebama, s čime je stvorena poticajna i inspirirajuća atmosfera koja je dovela do stvaranja velikog broja kvalitetnih likovnih radova, ali i do uspostave uvažavajućih kolegijalnih, pa i prijateljskih odnosa između umjetnika te djelatnika i volontera Crvenog križa s druge strane.
Stoga smo na završetku kolonije poželjeli da što prije protekne vrijeme do našeg slijedećeg susreta, do novog likovnog stvaranja za potrebe dobrovoljnih darivatelja krvi ali i do novih kreativnih odgovora na druge socijalne i humanitarne probleme ili potrebe, a time i do postizavanja nove razine promišljanja promocije humanitarnog i volonterskog rada u Hrvatskom Crvenom križu ali i promocije kreativnog stvaralaštva i kulture uopće.
Na likovnoj koloniji na otoku Viru su sudjelovali:
Toni Belobrajdić, Darko Galić, Robert Garafolić, Monika Gršić, Nada Gundić, Robert Hinkelman, Goran Jeličić, Karel Hruza, Biserka Komac, Tihomir Košta, Miroslav Krnić, Alfred Fredy Krupa, Milašinović Ana, Mirjana Modrušan, Ambroz Oroši, Hajrudin Osmanagić, Mišo Pakši, Roman Planko, Marija Pavlić, Božo Rupčić Boško, Milorad Rupčić, Milan Stunja, Stipe Zrilić, Dragan Šalić, Edina Šalić, Želimir Šiško, Živko Toplak, Zdenka Vinšek, Nevenka Vlašić, Boris Žuža