Skip to content

Unikom d.o.o. – Osijek / Zoološki vrt

Postanite posvojitelj životinja ili sponzor Zoološkog vrta

Venina Markuš

Osječki ZOO-vrt smješten je na lijevoj obali rijeke Drave, odvojen od grada i buke, pun zelenila i svježeg zraka, što ga čini pravim mjestom za miran život životinja, te odmor i opuštanje čovjeka.

ZOO-vrt u Gradu Osijeku osnovan je davne 1955. godine i od tada se odlikuje veličinom svog prostora, kao i brojem svojih životinja.

Površinom je najveći zoološki vrt u Republici Hrvatskoj, prostire se na čak 11 hektara.

Niti jedan ZOO-vrt u Hrvatskoj ne može se pohvaliti veličinom vanjskih nastambi u kojima borave životinje.

Nastojimo našim stanovnicima omogućiti što više prirodnog okoliša, od travnatih prostranstava, visoke trave za odmor i skrivanje mladunčadi, pravljenja gnijezda, do šumaraka u čijoj se hladovini životinje mogu sakriti od sunca u ljetnim mjesecima.

Do ZOO-a možete doći pješice, biciklom, automobilom ili, još najljepše, kompom koja prevozi putnike svakih 20 minuta s jedne obale rijeke Drave na drugu već više od 100 godina.

Sve informacije o ZOO vrtu Osijek pogledajte na mrežnoj stranici www.zoo-osijek.hr

Jakovi (Bos grunniens) su novi stanovnici ZOO vrta u Osijeku

Iz zoološkog vrta Hellabrunn u Münchenu došle su tri jedinke – jedna ženka i dva mužjaka, preko društvenih mreža stiže obavijest iz ZOO Osijek

Bijeli mužjak Pedro star je 6 i pol godina, crni mužjak s bijelim repom Ussuri ima nešto više od godinu dana, a ženka Vedrana tek devet mjeseci! Jak je vrsta goveda koja potječe s područja Tibetanske visoravni i živi na nadmorskim visinama do 5400 metara. Odrasle jedinke mogu težiti i do 1000 kg te biti duže od 3 metra! Jak se vrlo lako može pripitomiti, a posebnost koju će uočiti i naši posjetitelji kod mužjaka Ussuri je mogućnost uzgoja primjeraka bez rogova što je fizička karakteristika domaćih Jakova koje pripitomljavaju tibetanski stočari.

Započela je izgradnja novoga oporavilišta u Zoološkom vrtu

Nova zgrada sadržavat će prostor za izolaciju i smještaj životinja uključujući i prostorije veterinarske ambulante, a u projektu je predviđena i izgradnja tzv. volijera za izletavanje što će omogućiti životinjama da ojačaju, razviju otpornost i koordinaciju, povrate letne i lovne sposobnosti te da se lakše vrate u svoja prvobitna staništa. 

Od 6,5 milijuna kuna kolika je ukupna vrijednost projekta, 5,5 milijuna kuna su europska sredstava, oko 900 tisuća kuna dolazi iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a samo 45 tisuća kuna bit će trošak Unikoma! 

Uskoro će ova, još uvijek livada, poprimiti konture i sadržaje koji će biti na ponos Zoološkog vrta, Unikoma i Osijeka.

Iz arhive – U posjetu Zoo vrtu u Osijeku