Roman Uskočko gnijezdo autora Ante Brčića pobjednik je Književnog natječaja za najbolji neobjavljeni hrvatski povijesni roman „Knez Trpimir“ koji je Gradska knjižnica Kaštela u 2021. godini raspisala po četvrti put
Renata Dobrić
Autor je od strane organizatora i pokrovitelja Natječaja, Gradske knjižnice Kaštela i Grada Kaštela dobio nagradu u iznosu od 10 tisuća kuna, dok je pokrovitelj Natječaja, Naklada Bošković u sunakladništvu s Gradskom knjižnicom Kaštela tiskala ovaj povijesni roman o obrani Klisa, u kojem je jedan od likova i otac hrvatske književnosti Marko Marulić.
Roman Uskočko gnijezdo Ante Brčića javnosti je predstavljen u dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću uz projekciju ekraniziranih kratkih ulomaka iz pobjedničkog romana, predstavljanje romana i autora te uz dodjelu nagrade autoru Anti Brčiću koji je do sada objavio šest romana temeljenih na hrvatskoj povijesti.
Ovom prilikom Ante Brčić je uputio zahvalu „Gradskoj knjižnici Kaštela i ravnateljici Renati Dobrić, inicijatorici ovog jedinstvenog natječaja i urednici romana, Povjerenstvu koje je prepoznalo vrijednost romana o kliškim uskocima i Petru Kružiću koji sam pisao pet godina, nakladniku Nakladi Bošković i GKK kao sunakladniku, lektoru i recenzentu romana Rudolfu Ćurkoviću, i mojoj obitelji.
– Nadam se da će ovaj roman što prije pronaći put do velikog broja čitatelja jer ova tema to itekako zaslužuje. Pisanje povijesnog romana je zahtjevno i mukotrpno. Za pisanje kvalitetnog povijesnog romana trebate podosta literature pročitati, sve dokumente pregledati i sve usporediti, pa se malo i zaigrati s fikcijom. Roman mora imati temelj i osnovu u povijesti – izjavio je Ante Brčić koji je napisao i romane 90 dana od Bleiburga, Kamišari, Ruže na bojnikovu grobu i Andrijica Šimić te je autor putopisa Hodočašće u Isusovu domovinu.
– Ante Brčić je u Uskočkom gnijezdu s iznimnim talentom obradio povijest Klisa i uskoka, a spominju se i ostale značajne povijesne ličnosti tog doba kao npr. Marko Marulić kojeg pisac predstavlja i kao književnog lika i kao književnika – istaknuo je recenzent i lektor knjige Rudolf Ćurković dodavši kako je Uskočko gnijezdo izuzetno zanimljiv roman za sve generacije.
– Čestitam od srca autoru najboljeg hrvatskog povijesnog romana za 2021. godinu gosp. Anti Brčiću na nagradi te zahvaljujem Gradu Kaštela na pokroviteljstvu nagrade, kao i gosp. Zoranu Boškoviću i Nakladi Bošković na stalnom pokroviteljstvu Književnog natječaja za najbolji neobjavljeni hrvatski povijesni roman koji Gradska knjižnica Kaštela raspisuje svake godine s ciljem poticanja književnog stvaralaštva na temu hrvatske povijesti. Zahvaljujem i uvaženim članovima Povjerenstva koje je donijelo Odluku o najboljem rukopisu pristiglom na Natječaj, u sastavu: Nevenka Nekić, književnica, publicistica, scenaristica, povjesničarka i slikarica; Đuro Vidmarović, književnik, publicist, književni i likovni kritičar, prevoditelj, povjesničar i diplomat i Hrvoje Hitrec, književnik, romanopisac, dramski pisac, filmski i televizijski scenarist.
– Svrha Književnog natječaja „Knez Trpimir“ jest obogaćivanje žanrovske raznolikosti hrvatske književnosti i poticanje zanimanja za hrvatsku povijest, povijesni roman i književno stvaralaštvo te upoznavanje šire javnosti s događajima iz hrvatske povijesti na što zanimljiviji način, a što bi trebalo biti postignuto kroz ovakvu formu – rekla je Renata Dobrić, ravnateljica Gradske knjižnice Kaštela, istaknuvši kako Ante Brčić u Uskočkom gnijezdu piše o uskočkoj obrani Klisa i ostalih hrvatskih područja u razdoblju od 1520. do 1537. godine, a radnja završava bitkom kod Klisa i pogibijom Petra Kružića.
– Ante Brčić pred čitatelja donosi stvarne bitke snažnih i hrabrih hrvatskih vojskovođa i junaka s Turcima, akindžijama i martolozima, opisujući strašno doba u kojem je Osmanlijsko carstvo bilo u usponu. O tim događajima priča nam Grgur Mihaljević, konjanički desetnik i ratnik, uskok i desna ruka Petra Kružića, uskočkoga kapetana Klisa, uz kojeg se u romanu spominju i ban Petar Berislavić, Bernardin Frankopan, Matija Ivanić, Marko Marulić, Krsto Frankopan, Nikola Jurišić, Petar Keglević i ostali. Autor u romanu kroz brojne scene predstavlja kliške uskoke kao hrabre, pobožne i patrijarhalne ratnike koji žive skromnim i jednostavnim životom brinući se o obitelji i štujući Boga, i Klis, koji je kao grad i utvrda, i kao mjesto življenja i borbe uskoka postao „uskočko gnijezdo“.
– Iznimno me raduje što je ove godine pobijedio roman koji na itekako zanimljiv i dinamičan način govori o slavnim povijesnim osobama i događajima koji su se zbili upravo na području Klisa, Kaštela, Solina, Splita i Trogira, u kolijevci hrvatske povijesti, na povijesnom hrvatskom tlu na kojem su od davnina stolovali hrvatski vladari. Raduje me i to što je jedan od likova u najboljem povijesnom romanu za 2021. g. i otac hrvatske književnosti Marko Marulić, čiju je 500. obljetnicu tiskanja Judite Ministarstvo kulture RH uzelo kao poticaj za projekt Godina čitanja – istaknula je Renata Dobrić, objasnivši:
– Književni natječaj Gradske knjižnice Kaštela za najbolji neobjavljeni hrvatski povijesni roman nosi naziv „Knez Trpimir“ iz razloga što se upravo u Kaštelima, kolijevci hrvatske povijesti, čuva prijepis Trpimirove darovnice (povelje) iz 852. godine (rodni list hrvatske državnosti, najstariji sačuvani spomenik hrvatskog prava i prvi spomen hrvatskog imena u domaćim izvorima), koja je dokaz jačanja hrvatskih vladara i puta prema stvaranju samostalne srednjovjekovne države. Kaštelansko područje obiluje važnim povijesnim događajima o kojima je do sada pisalo malo autora, a o ljepoti Kaštela i hrabrosti Kaštelana Andrija Kačić Miočić davnih dana je u svojoj „pismarici“ napisao: „Oko mora varoši bijeli: / Po imenu zovu se kašteli. / Tvrde kule, visoci palaci, / I u njima sileni junaci.“
– Ovim putem već sada pozivamo autore da i ove godine pošalju svoje romane s povijesnim temama na Književni natječaj „Knez Trpimir“ s naglaskom na povijesne događaje s područja Kaštela, Klisa, Solina, Splita, Trogira, Omiša… – zaključila je R. Dobrić.
Pokrovitelji Književnog natječaja za najbolji neobjavljeni hrvatski povijesni roman „Knez Trpimir“ Gradske knjižnice Kaštela su: Ministarstvo kulture i medija RH (Godina čitanja), Splitsko-dalmatinska županija, Grad Kaštela i Naklada Bošković.