Skip to content

Juliette Gréco se izlaže u Parizu

Čuvena šanjsonjerka i muza boemske četvrti Grada svjetlosti, poznatog Saint Germain des prés, u svijetu slavna umjetnica Juliette Gréco dobila je godinu dana nakon izčeznuća svoj trg, dok je u čuvenom hotelu La Louisiane, upriličena izložba posvećena ovoj nezaboravnoj i svestranoj osobi

Dzana Mujadzic

Najprije članica francuskog Pokreta otpora protiv fašizma u rodnom Montpellieru, izbjegla je na čudesan nacin zatvor, gdje su joj odveli majku, također aktivnu u borbi protiv nacizma

Sa sestrom Charlotte bijezi u Pariz, ne znajuci da su slijedjene.Ubrzo su bile uhvacene pa su ih clanovi Gestapoa mucili i zatvorili u zloglasni zatvor Fresnes. Doveli su i majku koja je sa starijom kceri poslana u Ravensbrück. Juliette je oslobodjena jer je bila premlada! Uputila se kod majke svoje profesorice francuskog jezika, Hélène Duc, koja je stanovala u boemskoj cetvrti. Nosila je djecacku odjecu, ne sluteci da lansira novu modu “style Saint Germain”.

U susjedstvu, na cuvenom trgu sto sada nosi njezino ime, otkrila je od sredine 40 godina poseban kulturni procvat, Lijeve obale Seine. Postaje bliska sa mladim intelektualcima cetvrti Jean-Paulom Sartreom i Borisom Vianom. Sa njima stanuje u hotelu La Louisiane. Godine 1949 tu susrece cuvenog americkog jazzmana Milesa Davisa, sa kojim je zivjela strastvenu ljubav. Slucajno je u ulici Dauphine otkrila povelik podrum, sasvim prazan i ne upotrijebljen.Tako je oformljen poznati club Le Tabou, gdje Juliette interpretira svoj prvi uspjeh koji je napisao Sartre, a uglazbio Jozef Kosma : “Ulica Bijelih Mantila”.
Pedesetih godina proslog stoljeca umjetnica posjeduje bogat repertoar i slavno ime. Dobila je i prestizno priznanje Sacem za melodiju “Mrzim Nedjelje”, napisanu zajedno sa Charlesom Aznavourom i krece na dugu turneju po Brazilu. Po povratku pjeva u mitskoj pariskoj dvorani “Olympia”, nastupa u New Yorku i glumi u mnostvu cuvenih, medjunarodnih filmskih ostvarenja. Uposljavaju je John Huston, Jean Renoir ili Orson Welles. Planetarno slavna, sansonjerka besplatno pjeva u predgradskim Kucama kulture, druzeci se sa mladim narastajima. Sa cuvenim Georgesom Brassensom, nastupa sredinom 60 godina u nekadasnjem Narodnom Teatru, dans poznatom kao Palaca Chaillot, smjestenom na predivnom trgu Trocadéro i prekoputa poznatog tornja Eiffel. Juliette Gréco je zapocela modu popodnevnih koncerta, danasnju galsku tradiciju. Krajem proslog stoljeca je nastupala na cuvenim, pariskim scenama Teatru Champs Elysées, drugom po imenu Châtelet u poznatoj La Cigale. Umjetnica suradjuje sa tada mladim Abd Al Malikom, Oliviom Ruiz, Benjaminom Biolay.
Prije pet godina Juliette Greco je pjevala u najatraktivnijem muzeju Starog kontinenta Le Louvreu, ispred kipa Nike od Samotrake.
Umjetnicina unuka, glumica Julie Amour Rossini, koju smo susreli na izlozbi u hotelu La Louisiane, istice: – Baka je dosla iz naroda i nikada se od njega nije odvajala. Bila je jednostavna i pristupacna, nije izigravala zvijezdu iako se druzila i radila sa najslavnijima. Umjela je ocuvati osobenost te posebnost i zato je bila voljena.