Pogledajte fotografije s otvorenja!
Ileana Juriša, Josip Držaić, Ivančica Cvitić Znidarčić, Mario Gudelj, Nikolina Tunjić, Mišo Vukadinović i Ivica Blažić
… Zlatko Skledar, Ivo Košir, Zoran Mihajlović, Franjo Feldi …
Iz kataloga:
Kipar Mišo Vukadinović svoje skulpture i reljefe za izložbu u zagrebačkoj galeriji Sunce pod nazivom „Život i običaji" izradio je iz posebnog drveta, prije svega hrasta, masline i oraha, drveta koje je prikupio od Zaprešića do jadranske obale i otoka (Vukadinovićeve skulpture velikana: Supeka, Tadijanovića i Tesle). Simbol snage i kod starih Latina i Germana bio je hrast, a kod starih Slavena hrast je bio i najsvetije drvo. Kod Kršćana postoji vjerovanje da je Kristov križ, zbog svoje čvrstoće i
Reljef: U tramvaju
trajnosti bio napravljen od hrastovine, što ujedno pokazuje snagu vjere koja je duboka usađena u život i običaje našeg čovjeka. Nadalje, drvo masline i oraha nije slučajan izbor Miše Vukadinovića. Maslinovo drvo, iako također ima određenu „teškoću" pri obradi, ima i onu potrebnu asocijativnost i ono što pruža veliko zadovoljstvo i podatnost. To je drvo koje simbolizira odnos čovjeka s Bogom, mir i prijateljstvo između ljudi. Drvo koje je duboko ukorijenjeno u običaje. Život masline simbolizira dugotrajnost života na Zemlji. Drvo je materijal koji je nadahnjivao i kipare Meštrovića i Ružića, ali i pjesnike i književnike i slikare i mnoge druge umjetnike …
Na šanku
Obilan opus zaprešićkog samoukog kipara Miše Vukadinovića nabijen je mnogoznačnim zamislima od onih sučeljenih sa stvarnošću do onih proizašlih iz mašte. Teme i motivi vezani su uz čovjeka s jedne strane, ali istovremeno i s okolicom koja ga okružuje. Izvedba mu je također u rasponu od težnje prema realitetu do fantazmagoričkih oblika.
U središtu njegove pažnje su ženski i muški likovi koje interpretira u najrazličitijim situacijama tražeći okosnice između lika i radnje koja ga zaokuplja. Niz tih figura, bilo da su pojedinačne ili u skupini, odražava isječke iz njegova života.
Ciklus reljefa posvećen temama iz života i običaja nastoji prikazati dokumentarno ali istovremeno ističući i njihove estetske prednosti.
Juraj Baldani
Figure
Krokijevsko navođenje niza dionica Vukadinovićevog opusa otkriva umjetnika koji na potki tradicije iznalazi svoje svjetove, u motivima bliskim mnogim autorima ali koje je Vukadinović obogatio silnicama svoje kreativnosti.
Stanko Špoljarić
Samostalne izložbe
Zaprešić, Muzej Matija Skurjeni, 2006. g.
Mišo Vukadinović
Rođen je 1953. godine u Zaprešiću. Prvu gimnaziju i Fakultet prometnih znanosti završio je u Zagrebu. Član je Udruge likovnih stvaralaca Zaprešića i Društva naivnih likovnih umjetnika Hrvatske. Izradom kipova bavi se od 2002. godine. Uglavnom se izražava u drvetu, a sve više privlače ga i ostali materijali (kamen, glina). Prvi put se pojavljuje na skupnoj izložbi minijatura u svibnju 2005. godine u vršilnici u Novim Dvorima – Zaprešić. Sudionik je više aukcija umjetničkih radova namijenjenih u dobrotvorne svrhe (2006., 2007. i 2008. godine). Sudionik je više likovnih radionica i drugih humanitarnih aktivnosti. Živi i radi u Zaprešiću.
Adresa:
Zaprešić 10290
Kupljenska 7
Mob: 098 1855-574
e-mail: milan.vukadinovic4@zg.t-com.hr
Likovni postav: Ivan Čedomir Ostreš
Izdavač: URIHO Zagreb
Admin