Izložba traje do 17. lipnja 2008. godine.
Na ovaj način želim odati počast i zahvalnost gospodinu akademiku Antunu Baueru, učitelju i promicatelju mnogih slikara na ovim našim prostorima, inicijatoru na stotine izložbi koje je često i sam kako organizirao tako i pisao predgovore za kataloge i ne jednom i tiskao ih te otvarao izložbe afirmirajući tako mnogobrojne slikare… (Juraj Jonke)

U našoj suvremenoj likovnoj umjetnosti aktivno je prisutan Juraj Jonke. Prihvaćen svojim umjetničkim ostvarenjima, slikama ulja na staklu, platnu i crtežima stvara u početku u izrazitoj maniri naive i nadrealizma. Osnova koja ovog slikara prti u svim njegovim djelima je crtež. Crtež je predložak svakog njegovog likovnog ostvarenja. Juraj Jonke izrazito je vezan uz prirodu. Dječja lutanja prirodom iniciraju kod njega viđeno, doživljeno koje prenosi na crtež, a zatim u sliku na staklu. Diktatom Života živi u Zagrebu, ali ostaje vezan za prirodu. U školskim klupama počeo je Jonke graditi svoj likovni umjetnički život. Po uzoru na naivce, koji su mu shvaćanjem i osjećajem za likovni izraz bili najbliži u početku je prihvatio slikanje na staklu, u toj tehnici ostvario je svoja najbolja i najznačajnija umjetnička djela. Crtežom je Jonke načinio prve korake u životu umjetnosti, izrastajći postepeno u umjetnika. Kolor koji je prisutan u likovnim ostvarenjima Jonke predstavlja pratnju formi i sadržaju. Slikar Juraj Jonke ugradio se kao značajna ličnost u našu suvremenu likovnu umjetost. Svojim djelima, svojim umjetničkim ostvarenjima, dao je značajan prilog suvremenoj hrvatskoj umjetničkoj stvarnosti. (Pok. akademik Antun Bauer, 1992.)

Da je život umijeće nalaženja radosti možemo se uvjeriti promatrajući slike Jurja Jonkea.
Nalazeći u slikanju utočište od životnih tegoba i medij ostvarenja svojih sanja Jonke iskreno i jednostavno na strastven način predaje se slikanju. Autodidakta koji svijet oko sebe promatra očima prvo došloga slika instiktivno i spontano tražeći idealizirano raj na Zemlji. Zbog toga iz njegovih slika zrači toplina i radost život. Ono što je potrebno na kraju naglasiti je optički cetar koji čini okosnicu kompozicije. Izrazito povezujući sve planove optički centar uređuje i uravnotežuje vizualni doživljaj u osmišljenu harmoničnu cjelinu. (Ivica Krakić Mak, prof. )
Vraćanje počecima, vraćanje korijenima svojim i svojih predaka, svojstveno je ljudskoj duši. Život predaka, motivi mirnog i bezbrižnog djetinjstva suprotnost su gruboj i muževnoj stvarnosti poharanoj ratom i osobnim nesrećama. Takvu grubu stvarnost nastoji na trenutak prekinuti slikar Juraj Jonke oslikavajući lirske i idilične scene života. Slikar Juraj Jonke stilski pripada naivnoj umjetnosti. Koristi se tehnikom slikanja ulja na staklu.. Svojim stvaralačkim procesom dolazi do boja i njima spontano izražava duševna stanja. Uz kolorističku raznovrsnost Juraj Jonke doima se melankolično, ali i umirujuće. Minuciozna tehnika rada na staklu ovog slikara , uvodi nas u zanimljive etnografske motive, uvodi nas u ono što ubrzano nestaje. Svakom novom izložbom Juraj Jonke iznenađuje. Koristeći nove tehnike: crtež, temperu, ulje na platnu, pastel, pokazuje svoje sazrijevanje ali i otklon od tipično naivnog slikarstva. On se pretvara u osebujnog slikara, koji koristeći se motivima i instrumentarijem naivnog slikarstva, stvara osebujan spoj realnog i irealnog. U Jonkeovim djelima prevladava miran i blag ugođaj, boje su skladne s istančanim prijelazima tonova. U tom skladu često nađe neki jak koloristički detalj, koristi se finim potezom pera i kista. (Živko Šurina, prof. )

Kritičari su ga već odavno svrstali u naivu, zbog izbora motiva, načina rada i početnog izbora tehnike (ulje na staklu). No postoji još jedna dimenzija Jonkeovog slikarstva koja ga izdvaja iz prosječnosti i doprinosi osebujnosti njegovog opusa. To je dimenzija nadrealnog, gotovo Dalijevskog pristupa u spajanju «nespojivog», u veseloj prpošnoj igri i humornosti kojom poznate stvari pretvara u nov i neočekivan likovni doživljaj. Jonke je izvanredan crtač, ovladao je zakonitostima kompozicije, a njegov kolorit, satkan prvenstveno od osnovnih boja- žute , crvene i plave, upravo «pršti» od unutrašnje snage i vedrine. Zanimljiva je činjenica da je slikar , koji je odrastao na zagrebačkom asfaltu ostao tako duboko vezan za prirodu. Slikar je to kojeg i kritika i publika rado prihvaća zbog jednostavnosti, iskrenosti i ljepote kojom obasjava našu često turobnu svakidašnjicu. Lijek je to za čovjekovu dušu. Lijek je to koji samozatajno proizvodi Jonke u svom stanu iznad Črnomerečkog potoka. (Milan Ilić, prof. )

Antun Bauer sa svojom suprugom na otvorenju izložbe Zagreb – Od Griča do Kaptola u zagrebačkoj Staroj gradskoj vijećnici, veljača 1996. godine
JURAJ JONKE radove izlaže od 1968. godine. Imao je više desetaka samostalnih izložaba, te više od sto pedeset skupnih u domovini i inozemstvu. Sudionik je brojnih likovnih manifestacija, dobrotvornih akcija i likovnih kolonija. Slike mu se nalaze u stalnom postavu muzeja naive Golubovec te u stalnom postavu galerija Veliki Tabor, Jastrebarsko, Bjelovar, Novska, Vukovar i u zbirci Bauer. Član je neformalne grupe „Maraton". Od 1997. godine član je Hrvatskog likovnog društva, a od 2001. godine je i dopredsjednik društva. Živi i radi u Zagrebu
Za izdavača: Josip Držaić
Predgovor: Antun Bauer, Ivica Krakić Mak, Živko Šurina i Milan Ilić
Urednik kataloga i fotografije: Stjepan Katić
Likovni postav: Juraj Jonke i Vesna Ivetić
Grafička priprema i tisak: URIHO Zagreb
Naklada: 300 primjeraka
Zagreb, lipanj 2008. godine
Galerija SUNCE, Zagreb, Av. Marina Držića 1
tel.: 01 6184-200 / 113
Radno vrijeme: pon-pet od 10,00 do 16,00 srijedom do 17,00 sati
Subotom, nedjeljom i blagdanom zatvoreno. Ulaz slobodan