Skip to content

Prva HNL: Dinamo pobjedom proslavio naslov, a Rijeci “jadranski derbi”

Nogometaši Dinama, koji su već ranije osigurali naslov prvaka Hrvatske, u subotu su u Maksimiru u zadnjoj utakmici prvenstva dočekali zaprešićki Inter te su slavili sa 3-1 (2-0). Dvostruki strijelac za Dinamo bio je Mario Gavranović (39, 61), a jedan pogodak zabio je Soudani (21), dok je Inter ublažio poraz autogolom Arijana Ademija (89)

Na zagrebačkom stadionu okupilo se više od pet tisuća ljudi. Na tribinama nije bilo Bad Blue Boysa pa je sjeverna tribina bila popunjena s tek Dinamovih pedesetak navijača. Svečane su lože, pak, bile prepune.

Motiviran i raspoložen, Dinamo je već s prvom minutom utakmice zagospodario travnjakom. Dominantno je pritiskao te domišljato kreirao i redao prigodu za prigodom. Također, znatno je ograničavao radijus Interova kretanja.

U 21. minuti svoju je igru oplodio pogotkom Soudanija. Pogotkom, inače 17. prvenstvenim, Alžirac se prometnuo u najučinkovitijeg strijelca hrvatske lige.

Uz nekoliko opasnijih ubačaja, Dinamo je povećao vodstvo u 40. minuti. Nakon poveće gužve u Interovu šesnaestercu, Gavranović je poentirao za 2:0.

Bez trunka ležernosti, Dinamo je i u drugom poluvremenu općom viktorijom tražio novi pogodak kako bi u stilu ovjerio šampionski naslov.

Inferiorni Inte

Inter, sužen i defenzivno orijentiran, tek je na momente znao zaprijetiti. Međutim, u 61. minuti iznova je kapitulirao. Soudani je ponovno dokazao kako je nesebičan u ključnim trenucima pa je asistirao Gavranoviću koji je poentirao za 3:0.

Dinamova dominacija – vidljiva kroz mnogobrojne prilike – nastavila se do konca utakmice. Većim posjedom lopte Dinamo je rutinski utakmicu privodio završetku.

Mirna utakmica zaključena bez kartona

Zahvaljujući autogolu Ademija, Inter je u 89. minuti smanjio rezultat i pokvario Dinamovu naočigled inspirativnu večer.

U ozračju korektnosti, glavni arbitar ogleda Bruno Marić (Daruvar) – kojem su u svojstvu pomoćnih linijskih sudaca asistirali Nikola Kečkiš (Virovitica) i Goran Loparac (Sladojevci) – utakmicu je odsudio bez većih poteškoća te nije posezao za žutim i crvenim kartonima.

See also  Mandžukić strijelac vodećeg gola u pobjedi Atletica

Pozicioniran na liderskoj poziciji sa 73 boda, Dinamo je po svršetku susreta započeo sa slavljem šampionske titule. Inter je, pak, sezonu okončao na sedmom mjestu s 43 boda.

Rijeka pobijedila Hajduk i potvrdila drugo mjesto

Strijelci za pobjedu Rijeke bili su Antonio Čolak u 2. minuti, Domagoj Pavičić u 36. minuti i Jakov Puljić u posljednjim trenucima dvoboja, dok je jedini pogodak za Splićane postigao Said u 50. minuti. Hajduk je od 62. minute ostao s igračem manje, nakon što je Španjolac Borja Lopez zaradio drugi žuti karton.

Riječani su pobjedom došli do 70 bodova i privremeno se izjednačili sa Dinamom, ali Zagrepčani još imaju utakmicu protiv Rudeša, a i u slučaju poraza osigurali su naslov zbog boljeg međusobnog omjera protiv Rijeke. Treće mjesto osvojio je Hajduk sa 66 bodova, a četvrti Osijek ih je sakupio 56. U Drugu HNL preselit će vinkovačka Cibalia, a Istra 1961 će se za opstanak morati izboriti u dvije utakmice doigravanja protiv Varaždina. Novi prvoligaš u sljedećoj sezoni je Gorica.

Hina, Foto: Pixsell Marko Prpić, Luka Stanzl, Igor Soban