Finale PH: Cibona iznenadila Cedevitu i povela 1-0

U prvoj utakmici finalne serije doigravanja HT Premijer lige Cedevita je u Domu sportova poražena od Cibone 96:87

Aktualni prvaci Hrvatske odigrali su jednu od lošijih utakmica u sezoni. Već u prve tri četvrtine primili su 75 poena i probudili su se donekle tek u zadnjoj dionici, koju su dobili 35:21. Vidjelo se da Cedeviti pod košem dosta nedostaje prvi centar Andrija Stipanović, a i Filip Krušlin se tek vratio nakon ozljede.

Međutim, ništa još nije gotovo. Serija se igra na tri pobjede i priliku za popravak momčad Jure Zdovca imat će već u nedjelju u 20:30h u Košarkaškom centru Dražen Petrović.

Uz sedam poena Willa Cherryja Cedevita je poslije 10 minuta vodila 24:21, a nakon što je Roko Ukić u 13. minuti pogodio koš i dodatno slobodno bacanje domaćini su imali minimalno vodstvo 27:26. Međutim, otud su stvari za Cedevitu krenule loše. Cibona je napravila seriju 18-4 i na krilima bivših igrača Cedevite Marka Tomasa, Ivana Novačića i Luke Žorića gosti su poveli 44:31.

Prvo poluvrijeme naposljetku je završeno sa 46:34 za Cibonu, a Cedevita je u prvih 20 minuta za tricu šutirala 2/15.

Ništa puno bolje Cedeviti nije krenulo ni u nastavku. Cibona je nakon velikog odmora napravila 8-0 i povela 56:34. Nadu Cedeviti probudio je Džanan Musa s dvije trice za zaostatak 40:56 i u tom trenutku na 6:43 min. do isteka treće četvrtine trener gostiju Ante Nazor pozvao je timeout. Međutim, pokazalo se da je to bio samo kratak bljesak Cedevite. Cibona je u sljedeće tri minute otišla na vodstvo 66:40, a uoči zadnjih 10 minuta zaostatak Cedevite bio je 52:75.

Cedevita je još uspjela zakomplicirati u završnici. Ivan Ramljak je na 66 sekundi do kraja pogodio tricu za 86:92 zaostatak domaćina. Kod istog rezultata Damir Markota je na 35 sekundi do kraja promašio tricu za -3, a na drugoj strani Žorić je onda zakucao u kontri.

U dresu Cedevite Ukić je upisao 22 poena, tri skoka i četiri asistencije, Musa je ubilježio 16 poena i tri skoka, Markota 12 poena i četiri skoka, a Karlo Žganec (4 skoka) i Cherry (9 skokova i 6 asistencija) zabili su po 11 poena.

Na strani Cibone Žorić je upisao 24 poena, 11 skokova i pet asistencija, Domagoj Bošnjak upisao je 13 poena i osam skokova, Ivan Novačić je zabio 13 poena, Marin Rozić je utakmicu završio s 12 poena i osam skokova, a Marko Tomas s 14 poena, pet skokova i pet asistencija.

Cedevita – Cibona kompletna statistika

Prije početka utakmice Cedevita je gledateljima predstavila svoje uspješne mlađe kategorije. Na teren su izašli U11 selekcija Cedevite (prvaci Hrvatske), kadeti Mladosti (druga kadetska momčad Cedevite, koja je osvojila srebrnu medalju na Kupu regija za kadete), predkadeti Cedevite (viceprvaci Hrvatske), kadeti Cedevite (prvaci Hrvatske) te juniori Cedevite (prvaci Hrvatske).

Dodijeljene su i individualne nagrade za HT Premijer ligu.
Najbolji strijelac HT Premijer lige – Ante Krapić (KK Zagreb)
Najbolji skakač HT Premijer lige – Luka Žorić (KK Cibona)
Najbolji asistent HT Premijer lige – Borna Kapusta (KK Zabok)
Najbolji igrač HT Premijer lige po izboru trenera – Luka Žorić (KK Cibona)
Najbolji trener HT Premijer lige – Aramis Naglić (KK Zadar)

IZJAVE NAKON UTAKMICE
Jure Zdovc, trener Cedevite: “Čestitam Ciboni na pobjedi. Mi smo igrali slabo i premekano, a protiv Cibone treba igrati čvrsto. Treba se s njima potući jer neki njihovi igrači imaju status koji još nisam vidio, mogu raditi što žele i tu se mi ne snađemo. Počeli smo preslabo, no ako smo imali snage da dođemo na -6 znači da je snaga bila tu negdje, ali je bila negdje skrivena. Mi već neko vrijeme igramo sebičnu i egoističnu košarku. To nije moja košarka. Ja sam za dva driblinga i pas, a Cibona baš na drugoj strani igra kako ja želim. Oni su dodavali i pogađali, a poslije su imali i sreću. Pogađali su neke teške šuteve od table, ali na neki način su to možda i zaslužili.”

Roko Ukić, kapetan Cedevite: “Odigrali smo dosta lošu drugu četvrtinu i prve dvije minute drugog poluvremena. Oni su napravili 20 razlike, a pozitivna stvar, ako ćemo gledati na taj način, je da smo se pokušali vratiti. Došli smo na jedan otvoren šut za tri poena na 30 sekundi do kraja. Međutim, sigurno da bi bilo nezasluženo da smo to pogodili jer je Cibona bila bolji protivnik većim dijelom utakmice. Ja sam jučer rekao da će to biti pravo finale i prava serija. Ovo će, po meni, biti duga serija i mi se sad moramo potruditi da uopće bude duga. Oni su zadali prvi udarac, a na nama je da odgovorimo.”

Ante Nazor, trener Cibone: “Čestitam momcima na pobjedi. Nisam očekivao utakmicu na veliki broj poena jer su finala više ratnički nastrojena. Utakmica je bila bam-bam i ono s čim ne mogu biti zadovoljan je da smo u jednom trenutku gledali semafor i prestali igrati. To se ne smije događati. Moramo igrati od početka do kraja utakmice i ja se nadam da ćemo u sljedećoj utakmici imati puno jači fokus. 25 poena je preveliki kapital da bi ovako kockarski ušli u samu završnicu. Jedino dobro u ovoj utakmici je pobjeda.”

Domagoj Bošnjak, igrač Cibone: “Imali smo stvarno odličnih perioda, ali i gluposti. Nismo još ništa odradili i ovo je tek početak serije. Trebamo se pripremiti za nedjelju i pokušati opet pobijediti. U ovoj utakmici bilo je svega. Imali smo 25 razlike, a na kraju je opet došlo stani-pani. Iza ove utakmice treba zapisati samo pobjedu.”