Skip to content

Da je dr Janjiček Nijemac ili da je predstavljao program “velikih” stranaka svaki dan bi bio na TV

Osvrt HSP-ovog Predsjednika za gospodarstvo i financije dr Tihomira Janjičeka, na javnu potrebu predstavljanja Programa političkih stranaka i dostupnost javnog prostora za dobre i pametne ideje bez obzira od kuda i koga dolazile ukoliko mogu pomoći reješavanju gospodarskih problema u Hrvatskoj

dr janjiček srb

IFO institut došao je u Hrvatsku, a među ostalima i profesor Hans-Werner Sinn održao je predavanje što valja i što ne valja činiti u Hrvatskoj. Predavanja koja su održana doista su smislena i imaju korist za svekoliku hrvatsku javnost. Ne treba uopće sumnjati u dobronamjernost instituta, a niti u profesora Hans-Werner Sinn. Međutim, sve hrvatske TV postaje cijelokupni nastup IFO instituta i stajališta uvaženog profesora popratili su poput nastupa „zlatnog teleta”!

Profesor je promovirao „ordoliberalnu” ekonomiju, a to bi u prijevodu bilo socijalno-tržišno gospodarstvo pod nadzorom države. Državni aparat utječe na tržišno gospodarstvo pri čemu je taj utjecaj ograničen poglavito na zakonito ponašanje tržišnih učesnika i spriječava monopolizaciju tržišta. Drugim riječima, državni aparat treba spriječiti mogućne protuzakonite zloporabe na tržištu od različitih tvrtki i nastojati održati tržište na način, gdje jedna ili par dioničkih tvrtki, neće moći kontrolirati cijelokupno tržište određene vrste robe ili usluga. U javnosti se to najčešće poistovjećuje sa monopolom, a puno rijeđe sa oligopolom. Razlika je u tomu što kontrolu tržišta u monopolu čini samo jedna tvrtka, a u oligopolu najčešće od 2 do 4 tvrtki maksimalno i taj oblik tržišta puno je više nazočan u suvremenom gospodarskom svijetu.

Ideja „ordoliberalizma” nije uopće nova, jer je stvarana u periodu 1930-50 prošlog stoljeća, a utemeljio ju je njemački ekonomist Hero Moeller. Ta teorija je vrlo slična teoriji državnog intevencionizma na tržištu, a koju je prvi utemeljio John Maynard Keynes. Razlika je samo u tomu, što za Keynesa tržišna struktura nije bila bitna, točnije nije mu bilo bitno je li tržište usitnjeno ili je monopolizirano.

Sa druge strane „ordoliberalizam” na tomu stavlja značajku. Osim ove razlike, „ordoliberalizam” i „kenzijanizam” imaju i dvije sličnosti. Jedan je da monetarnu politiku u zemlji vodi SAMO središnja nacionalna banka radi kontrole inflacije i druga, država mora nastojati održavati uravnotežen državni proračun. „Ordoliberalizam” ima i treću postavku, a to je poslovni konsensus između poslodavaca, sindikata i države oko vođenja makroekonomske politike.

Sumirano rečeno u „ordoliberalizmu” država nastoji stvoriti zakonski regulirane uvjete za tržišno natjecanje konkurenata, nisku stopu inflacije, uravnotežen državni proračun i pri čemu se zaposlenicima jamči minimalna plaća, vitalni gospodarski resursi se ne mogu privatizirati, a porezna politika je progresivnog tipa, što bi značilo da sa rastom prihoda raste i porezni postotak poreznih obveznika.

Dakle što se može reći vezano za Hrvatsku o svemu ovome. Osobno sam izradio gospodarski program HSP-a u kojemu se inzistira na ulozi HNB kao JEDINE institucije koja regulira bankovno poslovanje i vođenje monetarno kreditne politike u Hrvatskoj. Drugo, inzistira se na ulozi države u pružanju potpore izlaska iz krize hrvatskog gospodarstva kroz dokapitalizaciju, a što doista JESTE državna intervencija u gospodarstvu. Treće, propisana je minimalna plaća u obliku satnice, a ne mjesečnog isnosa. Četvrto inzistira se na progresivnoj skali oporezivanje poreznih obveznika prema njihovom prihodu.

U TV razgovoru sa uvaženim profesorom, doznalo se i za njegovo stajalište kako u Hrvatskoj treba provesti „deurizaciju” monetarnog sustava! Upravo to je peta točka iz gospodarskog programa HSP, a inzistira se na postupnom dokinuću valutne kaluzule prema Euru. Razlog je to što bi time monetarna politika postala aktivni čimbenik u vođenju hrvatske gospodarske politike, a o čemu govori i HSP-ov program.

Sva ova programska načela HSP-ovog gospodarskog programa mogu se naći i u mojim brojnim tekstovima o raščlambi hrvatskog gospodarstva, a objavljivana su zadnjih par godina na brojnim hrvatskim web portalima! Posebice tijekom prošle godine objavljen je pregršt komentara i raščlambi, a danas su postali i dio gospodarskog programa HSP-a, koji je promoviran u subotu 28 veljače. Još tada sam skrenuo pozornost u svom nastupu, kako će biti puno onih koji će preslikavati naš gospodarski program i pozivati se na vlastitu izvornost programa. Upravo se to sada na neki način i događa.

Naime, ono što jeste bitno, SVATKO tko pogleda gospodarski program HSP-a i usporedi sa stajlištima IFO instituta, može posve jasno spoznat kako je HSP-ov program učinjen sukladno najkvalitetnijim znastveno-ekonomskim spoznajama današnjice i samog IFO instituta. HSP-ov program JASNO sugerira i KONKRETNE MJERE kako doći do bržeg gospodarskog oporavka i rasta za razliku od IFO instituta, koji to ne nudi.

Program instituta je samo govorio na kojim načelima hrvatsko gospodarstvo mora biti utemeljno. Konkretne mjere NISU predložene, ili barem nisu predstavljene javnosti.
Nameće se sada jednostavno pitanje čime su onda hrvatske TV postaje bile tako opčinjene u nastupu IFO instituta i profesora Hans-Werner Sinna? Zašto im je dana tako visoka važnost, a program HSP-a je DOISTA puno konkretniji i sadržajniji od IFO programa, pa ipak nije imao takovu važnost za hrvatske TV postaje?

Odgovor je u biti vrlo jednostavan. Hrvatske TV postaje NIKAD nisu pristupale prema svojim ljudima jednako kao prema strancima. Uvijek je neki stručnjak ili institut iz Njemačke, Italije, Francuske, ili koje ine zemlje, MORAO biti „puno pametniji” od nekog našeg! Zbog toga što IFO institut i njegov stručnjak dolaze iz razvijene zemlje i uz to su još „originalno” iz te zemlje.

Nije Hans-Werner poput „nekog” dr. Janjičeka tek „samo” naš Hrvat iz Canade. Hans-Werner je Njemac i njegov je institut iz razvijene Njemačke, pa onda on mora biti puno „pametniji” od „tog” našeg dr. Janjičeka iz HSP-a!

Unatoč svom stručnom znanju, stečenom upravo u razvijenoj državi Canadi „taj” dr. Janjiček je „SAMO” Hrvat. On jeste svoje stručno znanje ugradio u gospodarski program naše HRVATSKE političke stranke HSP! Eh, da je „taj” dr. Janjiček to ugradio u program kanadske ili još bolje njemačke političke stranke, onda bi to bilo „vrijedno pozornosti”!

Ovako HSP i „taj njihov” dr. Janjiček NE smiju biti niti pametni, niti stručni i zato predstavljeni gospodarski program HSP-a „NIJE VAŽAN” za hrvatske TV postaje! Hrvatski mediji NE mogu PODNIJETI stranku HSP, koja je tako „bezobrazno” Domoljubna i tako „besmisleno” drži do hrvatskog ponosa!

Upravo to „nije u modi” u hrvatskim medijima! U „modi” je Hrvatska kao „banana država” u „banani”! Drugim riječima, u „modi” je „zlatno tele” iz EU, kojem se klanjaju svi mediji i sve hrvatske TV postaje, pa makar na koncu bilo i samo tele!

Dr. Tihomir Janjiček